Vietnam – fantastická kuchyně, etnické menšiny a nejpohostinnější lidé – 1. část
CESTOVÁNÍ S TAMDOU, TamdaMedia v čestině
author28/11/2020 16:58

Vietnam je zemí, kterou čeští turisté teprve začínají objevovat. Je to jedna z nejdynamičtějších ekonomik světa, komunistická země, kde soukromé podnikání bují na každém rohu a zdánlivě nemožné se stává skutečností. Vietnamská kuchyně patří k nejrozmanitějším a nejchutnějším na světě, je rájem pro milovníky street foodu

Proč do Vietnamu jet

Nechte se šokovat zdánlivě chaotickou změtí milionů motorek v centru Ho Chi Minhova města, kde vám bude přejití ulice zprvu připadat jako největší adrenalin, co jste kdy zažili. Udělejte si celodenní procházku po pralese v národním parku Cat Tien a pozorujte krokodýly, jak vystrkují hlavu nad hladinu jezera.

Vychutnejte romantický východ slunce na bílých písečných dunách poblíž Mui Ne, kde snadno podlehnete dojmu, že se nacházíte uprostřed pouště na jiném kontinentu. Na půjčeném skútru projíždějte na vlastní pěst silničky a vesnice v horách severního Vietnamu, kde se výhledů na nekonečné terasy rýžových polí jen tak nenabažíte. V půli prosince kupte čerstvé jahody na tržišti v Da Latu.

Ve Vietnamu je možné skoro vše, na co si vzpomenete.

Lokální doprava

Pokud máte málo času, doporučuji na delší vzdálenosti (HCMC – Hanoi – Nha Trang – Danang) vnitrostátní leteckou přepravu, stejně jako v případě, že plánujete zavítat na ostrov Phu Quoc. Lokální aerolinky jsou levné, s cenou za jednu cestu se můžete vejít do 1000 Kč. Hledejte na Skyscanneru, rezervujte přímo na stránkách aerolinek Vietnam Airlines, VietJet nebo Jetstar.

Pokud máte času víc nebo cestujete s omezeným rozpočtem, na delší vzdálenosti vybírejte mezi vlaky a autobusy. Vlaky mají nejhorší infrastrukturu, jsou o něco dražší a pomalejší než autobusy, zato pohodlnější. V dálkových autobusech s lůžkovou úpravou budou mít vyšší pasažéři problém složit nohy, autobusy jsou dělané na cestující asijského vzrůstu…

Na kratší vzdálenosti jezdí ve Vietnamu spousta minibusů, jejichž nevýhodou je, že většinou mají zastávky mimo centra měst. Nejlepší je zkusit přepravu zařídit na hostelu, mnohdy jsou ochotní přijet vás vyzvednout.

Pokud při cestování preferujete víc svobody, můžete za 30–60 USD/den pronajmout auto s řidičem. Pronajmout samotné auto bohužel možné není. Pokud toužíte po ještě větší svobodě, půjčte si motorku nebo automatický skútr, vyřídíte to na každém rohu od 5 USD/den. Okusíte vůbec nejlepší způsob cestování.

V menších městech si také můžete půjčit kolo za zhruba 2 dolary na den a vyrazit na pomalou projížďku mezi rýžová pole.

V Saigonu nebo Hanoi doporučuji využívat taxi. Klasické taxíky (auta) jsou velmi levné, cca 10 Kč/km, ovšem nezapomeňte se vždy předem zeptat, jestli má taxametr, a trvejte na jeho zapnutí. Další (a rychlejší) možností jsou mototaxi, tzv. Xe Om, jejichž řidiči postávají na každém rohu a budou vám své služby hlasitě nabízet. Za desetiminutovou cestu byste měli zaplatit okolo 10 Kč, jen je potřeba pevnou cenu domluvit vždy předem a tvrdě smlouvat!

Jídlo

Jídlo je ve Vietnamu prostě famózní. Vítejte v ráji pro milovníky lehkého rozmanitého jídla a pouličních jídelních stánků. Od luxusních obložených baget Banh mi za 10 Kč přes tradiční vietnamské Pho Bo (od 40 Kč) s kopcem bambusových výhonků a čerstvých bylinek a vepřové Bun cha až po nepřeberné množství kombinací masových a zeleninových příloh k rýži (com).

Kuchyně se mírně liší v závislosti na regionu – v jižním Vietnamu je trochu pálivější. V celé zemi platí zásadní pravidlo shodné pro JV Asii – jezte tam, kde jedí místní. U stánků na ulici, ač s nevalnou hygienou, kde stojí fronty Vietnamců, je jídlo vždy čerstvé a bezpečnější, než v dobře vypadající restauraci pro turisty. A nebojte se ochutnávat.

Pro odvážnější je ve Vietnamu spousta prostoru pro experimenty – smažený hmyz, kuřecí pařátky, psí maso, v Saigonu najdete dokonce restauraci specializující se na krysí maso. Určitě se s dalšími cestovateli domluvte a zajděte na klasické vietnamské grilování – dostanete gril na stůl a objednáváte si malé talířky s různými druhy masa a zeleniny. Také doporučuji klasický hot pot: na stůl vařič a hrnec s naloženým masem, k tomu spousta bylinek a jiných přísad – jídlo si mixujete a dochucujete přímo do hrnce dle vlastní chuti.

Milovníci ryb a mořských potvor zde budou v sedmém nebi. V přímořské lokalitě popojeďte kousek za turistické centrum do rybářské vesničky a cpěte se k prasknutí – čerstvé ústřice, škeble, slávky, mušle, mořští šneci, různé druhy ryb, krabi atd. Když vám povím, že za takovou hostinu zaplatíte cca 200–250 Kč na osobu, nejeli byste do Vietnamu hned už jen kvůli jídlu samotnému?

Toto je konec 1. části  stručného průvodce cestováním Vietnamu, brzy naviděnou v další části :).

Chia sẻ:
Có thể bạn cũng thích
Tin nổi bật
® 2020-2024 TAMDA MEDIA z.s. Cấm sao chép dưới mọi hình thức nếu không có sự chấp thuận bằng văn bản.
Ghi rõ nguồn TAMDAMEDIA.eu khi phát hành lại thông tin từ website này
pencil