Vietnam – fantastická kuchyně, etnické menšiny a nejpohostinnější lidé – 2. Část
CESTOVÁNÍ S TAMDOU, TamdaMedia v čestině
author05/12/2020 14:15

Vítejte zpátky u pokračování stručným průvodcem Vietnamu. V této části se podíváme na měnu a placení, tradice a zvyky a v neposlední řadě na tipy kam se v této krásné zemi podívat.

Peníze a přibližné ceny

Ve Vietnamu se platí vietnamskými dongy (VND), kurz se pohybuje okolo 1,1 Kč za 1000 dongů. Bankomaty najdete na každém rohu ve všech alespoň trochu turistických místech. Většinou vydají maximálně dva tři miliony a poplatek za výběr se pohybuje od 20 do 60 tisíc dongů. Směnárny zde najdete také, ale opatrně na kurz a přepočítávání bankovek.

Platit kartou lze maximálně v dražších hotelech, stejně tak v nich zaplatíte hotově americkými dolary.

Ceny ve Vietnamu jsou přátelské. Jsou snad nejnižší ze všech zemí v regionu, takže pokud se budete snažit šetřit, vystačíte s cca 15 USD na den včetně ubytování a půjčení skútru. Kdo si bude chtít dopřát „luxus“ soukromých pokojů s klimatizací a večeří v restauracích, zaplatí částku minimálně dvojnásobnou.

Chcete-li jíst levně a chutně, experimentujte u pouličních stánků
  • Cena bydlení: od 75 Kč za postel ve společném pokoji hostelu, cca 300 Kč za soukromý pokoj v guest housu (vietnamsky Nha Nghi).
  • Jídlo: na ulici obložená bageta Banh mi 10 Kč, Pho Bo 40 Kč, další jídla (rýže a přílohy) od 15 Kč na ulici, kolem 100 Kč v restauraci.
  • Pivo: točené místní tzv. Bia hoi, které si dáte na každém rohu, vás přijde na 8–15 korun, plechovkové či lahvové v místní pouliční restauraci cca 20 Kč.
  • Půjčení automatického skútru: 120–320 Kč/den, benzin je výrazně levnější než v ČR.
  • Doprava po zemi: ve srovnání s ČR velmi levná – skoro celou zemi ze severu na jih přejedete už za cenu kolem 800 Kč.
  • Vstupy: Cat Tien National Park – vstup 55 Kč, prohlídky s průvodcem 150–1000 Kč, muzeum války v Saigonu 15 Kč, Crazy house Da Lat 45 Kč.

Sýry a uzeniny jsou zde dražší. K nákupu lokálních surovin a hlavně exotického ovoce, zeleniny a čerstvých bylinek doporučuji místní tržiště.

Vietnamské tržiště je zážitek nejen pro chuťové buňky, ale i pro oko

Co byste ještě měli vědět

  • Cestování během největšího vietnamského svátku Tet – tento svátek je vietnamským novým rokem a kalendářně se kryje s čínským novým rokem – plovoucí datum mezi koncem ledna a březnem. Pokud během tohoto svátku budete ve Vietnamu, hodně dopředu si rezervujte ubytování na jednom místě a vyvarujte se cestování – všechny hotely jsou obsazené a dopravní prostředky plné. Vietnamci totiž cestují po celé zemi za svými příbuznými a hotely jsou zaplněné rodinnými příslušníky majitelů… Nakupte i dostatečné zásoby – na tři dny až týden bude zavřená většina obchodů a restaurací po celé zemi.
  • Kupte si místní SIM kartu – nejběžnější operátoři jsou Viettel a Vinaphone. Karta stojí pár korun, volání a zprávy jsou téměř zadarmo a neomezená data jsem pořídila za cca 100 Kč na měsíc. Po téměř celé zemi je skvělé 3G pokrytí.
Projet Vietnam na motorce je snem snad každého dobrodruha
  • Redukci do zásuvek není nutné brát s sebou, zásuvky jsou sice zúžené, ale do většiny zásuvek zapojíte kabel bez problémů. Pokud narazíte na jinou zásuvku, redukci za pár korun koupíte v každém elektru.
  • Noste při sobě vždy roličku toaletního papíru. V hotelích sice mají standardní evropské záchody, ale kdekoliv jinde s nimi opravdu nepočítejte. Většinou narazíte na obyčejné turecké, které mají místo toaletního papíru kýbl s vodou na opláchnutí. Naštěstí bývají většinou čisté… Veřejné záchodky ve Vietnamu neexistují, ale kdekoli požádáte, vezmou vás místní na toaletu klidně i k sobě domů.
  • Zásadní pravidlo pro celou JV Asii – smlouvejte!

Osobní tipy, kam se podívat

Muzeum války ve Vietnamu a Bui Vien

Pokud plánujete zdržet se alespoň den v Saigonu, určitě zajděte do Muzea války. Několik tamních expozic včetně fotografií válečných reportérů přímo z fronty a následků použití Herbicidu Orange rozhodně stojí za to vidět. Dokumentují velmi důležitou část dějin země a zaručeně ve vás zanechají silné dojmy.Případnou depku pak večer spláchněte na Bui Vien – ulici, která nikdy nespí. Posedíte na miniaturních plastových židličkách přímo na ulici, lokální točené pivo Bia hoi vás bude stát 10 korun a seznámíte se s dalšími cestovateli i mnoha místními. Za chvíli už nebudete vědět, kdo objednal další krevety nebo křepelčí vajíčka z projíždějícího stánku, pokolikáté si ťukáte „Mot, hai, ba, jooo!“ a do kolikátého baru už se tuhle noc přesouváte…

Bui Vien ve dne, Ho Chi Minhovo město

Da Lat, nikdy nekončící jaro

V Da Latu je jedno z nejpříjemnějších klimat v celém Vietnamu – chládek i během horkého letního období, svěží vzduch, vše je zelené a kvete. Dejte si v prosinci čerstvé jahody z místního skvělého tržiště.

Pokud se vám nechce do světoznámého Crazy house, určitě najděte kavárnu „Cafe Duong len trang“. Je to šílený několikapodlažní barák plný spletitých zákoutí, temných uliček, směsic všemožných dekorací a samozřejmě stolečků k sezení a vychutnání si výborné kávy. Majitel ho s ženou budoval několik desítek let, a když budete mít štěstí, osobně vás tímto domem provede. Rozhodně si nenechte ujít fantastický výhled na celé město ze zahrady na střeše.

Pan majitel Cafe Duong len trang, náš osobní průvodce

Pokud nemáte vlastní motorku, sežeňte někoho ze všudypřítomných Easy Riders (nebo požádejte na hostelu) a udělejte si celodenní výlet na jeden z vodopádů v okolí, do továrny na hedvábí, čajové a kávové plantáže. Zaplatíte do 500 Kč a celý den budete mít parádní výhled ze sedla skútru na zelené kopečky okolo.

Bac Ha, alternativa k přelidněnému Sa Pa

Sa Pa je legendární, ale… dnes turisty zaplavené městečko zaměřené jen na to, jak vás oškubat. Místo do Sa Pa se vydejte do 100 km vzdálené vesničky Bac Ha. Odtamtud můžete úplně stejně podniknout několikadenní trek do hor s průvodcem a přespáním ve vesničkách etnických menšin.

V městečku Bac Ha se navíc každou neděli koná jeden z největších a nejúžasnějších trhů v zemi. Sjíždějí se sem tisíce lidí z blízkých i vzdálených horských vesnic, aby zde prodávali své produkty, nakupovali a také se seznamovali. Různá etnika přijíždí v tradičních krojích, je to přehlídka barev a vůní. Koupíte zde oblečení, boty, tabák, tradiční bambusové dýmky i živé buvoly nebo štěňátka.

Tradiční nedělní trh v městečku Bac Ha

Nha Trang

V centru tohoto ruského přímořského letoviska narazíte na spoustu dražších restaurací a klubů. Když ale vyrazíte mimo centrum, objevíte jiný svět – obyčejné město, kde žijí místní, klasické vietnamské restaurace a pohostinnost. A co teprve za městem.

Zajeďte si na motorce směrem na jih do Bai Dai, kde se teprve staví turistické resorty, a relaxujte na liduprázdné pláži. Rozhodně si zde dejte jedny z nejlepších čerstvých ústřic, kilo za cca 100 Kč. Dalším tipem na výlet jsou severně ležící vodopády Ba Ho, pod kterými zaparkujete skútr a vydáte se na půldenní trek podél říčky a vodopádů.

Čerstvé ústřice, právě vytažené z moře

Mui Ne

Slavné vietnamské středisko kitingu. Můžete pozorovat desítky lidí prohánějících se na prkně po moři, dát si výborné a cenově dostupné mořské plody nebo jet na výlet k majáku Ke Ga. Rozhodně si zaplaťte výlet džípem na bílé písečné duny a pozorujte magický východ slunce s výhledem jak z jiného kontinentu.

Na chvíli si zde budete připadat jako na opravdové poušti. Mým tipem na ubytování je kemp LongSon kousek za městečkem, nicméně lehce dosažitelný pravidelnou místní dopravou minibusem. Ubytovat se zde můžete ve stanu přímo na pláži, pár metrů od hrany přílivu. Ráno rozepnete zip stanu a pozorujete slunce vycházející z moře. Romantičtější ráno si lze těžko představit.

Bílé duny za Mui Ne

Hoi An, město luceren

Hoi An je jedno z nejturističtějších míst ve Vietnamu, přesto ale má své kouzlo. Přes den obejděte místní krejčovství a ševcovství a dejte si ušít kožené boty na míru. Večer se procházejte starým městem za svitu barevných luceren. Pokud to na vás bude málo autentické, půjčte si skútr a jeďte do 25 km vzdáleného Danangu.

Hoi An, město tisíců luceren

Kromě nádherného výhledu od obří sochy Buddhy a známého Dračího mostu (v noci barevně nasvíceného) poznáte kouzlo vietnamského města, jen málo ovlivněného turistickým ruchem. Nebo si udělejte výlet na My Son Sanctuary, historické ruiny z 8. století. Davům se vyhnete, pokud vyrazíte po vlastní ose na skútru brzo ráno, nebo si prohlídku necháte naopak na pozdní odpoledne, kdy už všechny zájezdní autobusy budou pryč.

My Son, výlet do dávné historie

Chia sẻ:
Có thể bạn cũng thích
Tin nổi bật
® 2020-2024 TAMDA MEDIA z.s. Cấm sao chép dưới mọi hình thức nếu không có sự chấp thuận bằng văn bản.
Ghi rõ nguồn TAMDAMEDIA.eu khi phát hành lại thông tin từ website này
pencil