Vzdělávání a výchova ve Vietnamu
TamdaMedia v čestině, Zajímavosti
author01/03/2021 11:12

Vedle rodiny má pro Vietnamce vysokou hodnotu vzdělání. To určuje opět konfuciánská tradice, která vzdělance staví na vrchol společenské hierarchie. Zároveň je vysoká hodnota vzdělání posílena zkušeností válek ve 20. století, kdy bylo vzdělání pro některé generace zcela nedostupné.
Vzdělávání ve školách je založeno na memorování a jednostranném naslouchání. Výuka je pro děti náročná, zcela běžné je každodenní odpolední doučování, zejména na výběrových školách.
Důležitou součástí vzdělávání je i morální výchova, výchova k humanismu, sebevzdělávání. Důraz je kladen i na vlastenectví a zodpovědnost za rodinu. Výchova i vzdělávání probíhá v duchu hesel nezávislost-svoboda-štěstí.
Děti se věnují především škole, pokud mají nějaké mimoškolní aktivity, jde o nějakou formu
vzdělávání, například jazykový kurz. Po škole děti chodí domů pomáhat rodičům, na vesnici na pole, ve městech například do obchodu, potom si teprve dělají domácí úkoly.

Vzdělávací systém

Vietnamské děti začínají chodit do školy v šesti letech. Stejně jako u nás absolvují první a druhý stupeň. Po absolvování druhého stupně (6.-9. třída) skládají zkoušku a nastupují na různé typy škol.


Mohou nastoupit na třetí stupeň škol (s obecným zaměřením) nebo na střední odborné školy a střední odborná učiliště. Po absolvování těchto škol mohou nastoupit na vyšší odborné školy, kde lze získat bakalářské vzdělání, nebo na vysoké školy, po jejichž absolvování získávají magisterské vzdělání.

Problémem vietnamského vzdělávacího systému je špatná dostupnost vzdělání pro vesnické děti a finanční náročnost studia. Vesnické děti proto často končí školu již po absolvování druhého stupně, protože není ve finančních možnostech rodičů, aby je podporovali na školách ve větších a vzdálenějších centrech. Na venkově totiž chybí infrastruktura a zatím zde není rozvinuta hromadná doprava. Stát si však tento stav uvědomuje a vesnické děti výrazně podporuje, takže počet vesnických dětí na třetím stupni škol stoupá. Docházka do školy je pro rodiče finančně náročná, protože škole musí přispívat na různé pomůcky, přístavby apod. Vietnamské školy jsou často přeplněné, obvykle je ve třídě 35-50 dětí, vyučování probíhá dopoledne i odpoledne, aby se v malých školách vystřídaly všechny děti.

Sociální zabezpečení

Zdravotní a sociální péče je založena na pomoci rodiny. Zdravotnictví ve Vietnamu prošlo také reformou Doi Moi. Před reformou bylo zdravotnictví plně dotované státem. Nově byly zavedeny poplatky pacientů, byla legalizována soukromá zdravotnická praxe a došlo k deregulaci trhu s léky a lékařskými potřebami. Vláda ovšem není připravena regulovat a monitorovat kvalitu poskytovaných služeb. Neschopnost zajistit kvalitu péče spolu s celkově podfinancovaným veřejným zdravotnictvím má negativní důsledky v přístupu Vietnamců ke zdravotnické péči a její kvalitě. Zdravotnický personál přijímá úplatky za zcela banální zákroky a za to, že se k pacientovi bude chovat slušně. Kvalitní nebo aspoň slušná zdravotní péče je tedy dostupná hlavně těm, kdo si ji mohou zaplatit. Často se na operaci člověka skládají celé rodiny. Ti, kdo peníze nemají, jsou odkázáni na domácí léčbu.

Mateřská dovolená trvá ve Vietnamu 4 měsíce. Poté se ženy znovu zapojují do práce a o děti se většinou starají prarodiče, kteří žijí s rodinou. Porodnost se v současné době snaží regulovat stát, rodiny ve městech mívají 2 děti, ale rodiny na vesnicích přesto mají dětí více. Většina populace (65%) je mladší čtyřiceti let.

Rodiny jsou často podporovány příbuznými, kteří žijí v zahraničí. Ti svým rodinám posílají část vydělaných peněz: jednak aby splatili případné půjčky na svou cestu do zahraničí, a dále hlavně jako podporu. Peníze ze zahraničí jsou používány jak na běžnou spotřebu, tak hlavně na finančně náročnější účely jako je studium dětí, lékařská péče, léky, nákup půdy či nemovitosti. Příjemci peněz od příbuzných ze zahraničí však někdy tuto pomoc zneužívají, přestávají pracovat a žijí jen z ní – což není pouze vietnamský rys, ale stává se to ve všech zemích u některých rodin, které získávají peníze od příbuzných ze zahraničí.

Chia sẻ:
Có thể bạn cũng thích
Tin nổi bật
® 2020-2024 TAMDA MEDIA z.s. Cấm sao chép dưới mọi hình thức nếu không có sự chấp thuận bằng văn bản.
Ghi rõ nguồn TAMDAMEDIA.eu khi phát hành lại thông tin từ website này
pencil