VIETNAM A STREET FOOD KULTURA
CESTOVÁNÍ S TAMDOU, TamdaMedia v čestině
author16/11/2020 10:59

Už jste někdy slyšeli pojem street food v překladu znamenající ‘pouliční jídlo’? Proč je tento pojem čím dál tím víc na vzestupu a silně spojen s vietnamskou kulturou? Pojďme se společně kouknout na to, proč zrovna tato stránka Vietnamu často  zanechává dojem v návštěvnících Vietnamu.

Ve Vietnamu najdete tzv. street food skoro na každém rohu. Od severu k jihu najdete street food v různých formách – na rušných tržištích, u pouličních stánků, pojízdných vozíků či dokonce na plujicích lodích na plovoucích trzích. 

Kultura pouličního jídla

Jezení pouličního jídla je už každodenní rutinou většiny obyvatel Vietnamu a právě v téhle rutině se odráží životní styl a kultura vietnamského národa. Lidé tu vstávají už brzy ráno za východu slunce, kdy začínají ožívat i ulice a tržiště. Toto je čas, kdy si můžete pořádně vychutnat lahodné pokrmy plný čerstvých surovin s místními. Většinou se jedná o horké nudlové polévky, výživné rýžové kaše ‘cháo’ [čáu] a nebo slavné bánh mì [baň mi] bagety.

V polední pauze si street food často vychutnávají s oblíbeností studenti či pracující. V tomto čase si můžete pochutnat např. Na cơm bình dân [kəm biň zan], neboli ‘lidová rýže’ ? Jedná se o pokrm rodinného stylu- základ je tvořen jasmínovou rýží, často s karamelizovaným masem, vařenou či restovanou zeleninou a omeletou.

Ve večerních hodinách se začnou stánky připravovat na davy přicházející si užít večeři se svými blízkými, přáteli či kolegy po práci. Po ulicích ucítíte vůni hot potů (příprava jídla přímo na jídelním stole, kde si každý namáčí čerstvé ingredience do horkého vývaru podle svého), grilů a spoustu snacků a dezertů. 

Vietnamská kuchyně se soustředí na harmonii ingrediencí. V každém pokrmu si vychutnáte vybalancované chutě sladkého, slaného, pálivého či kyselého, což zanechává skvělé dojmy a ihned zvedne náladu. 

Každá oblast Vietnamu má svou specialitu street foodu a určitě stojí za to je vyzkoušet, co nejvíce, jelikož takovou explozi chutí si prostě nemůžete nechat ujít!

Street food etiketa?

Asi byste to nečekali, ale existuje jakási “nevyslovená etiketa”, jak jíst pouliční jídla dle místních. Zde je seznam trocha pravidel, nebo-li spíše tipů, jak si vychutnat street food, jako pravý vietnamec.

  • Výběr správného pouličního stánku
    • Určitě vsaďte na doporučení lokálních obyvatel, jelikož ty mají nejlépe odzkoušeno. Pokud si však nebudete jistí nebo nebudete vědět jak lidi oslovit, stačí si vyhledat místo, kde je houf místních. Pokud není jídlo kvalitní či chutné, tak tam místní jíst nebudou.  
    • Jedná se o pouliční stánky ve velice hektickém prostředí, takže se pro jistotu  snažte najít stánek s čistým a uspořádáním náčiním a příbory. 
  • Přizpůsob si vše k chutím svým! 
    • Snad s každým jídlem, které je Vám servírováno je přiložen talíř plný čerstvých bylinek a na stole budete mít připravený chilli, nakládaný česnek v octu a v neposlední řadě rybí omáčku (která má podobnou roli jako v západní kultuře více známá sojová omáčka).
    • Všechny dochucovadla jsou tu abyste si vychutnali jídlo vyladěné přesné k Vaší libosti.
  • Srkání?
    • Možná jste už nejednou kolem sebe zpozorovali, že jsou asiaté při konzumaci jídla trošku nápadnější. Je to dáno tím, že ve většině asijské kultuře mlaskáním a srkáním naopak dáváte vědět, že si jídlo pořádně vychutnáváte.
  • Dojezeno!
    • Pokud dojíte stačí hodit použité ubrousky, rozmačkané limetky či stonky bylinek (které jsou často součástí pokrmů) do drobného koše, který je často hned pod stolem a nebo do dojezeých misek. 
    • Tak jako se na západě dává příbor do pozice nože a vidličky vedle sebe šikmo na talíř – tak ve Vietnamu stačí umístit hůlky pěkně vedle sebe na misku aby provozní věděli, že jste dojedli. 
  • Platba
    • Když si v Česku koupíte jídlo u stánku, je samozřejmostí, že si ho nejdříve musíte zaplatit než Vám ho vydají. Co je samozřejmostí zde, je opakem ve Vietnamu. U stánků si objednáte a můžete si ho plně vychutnat s platbou až při odchodu. Avšak pouze v hotovosti, jelikož užívání kreditních karet ještě není ve Vietnamu tak rozšířené. 

Vietnamský street food v Česku

Dá se najít tento kulinářský fenomén i zde v Česku? Ve spoustě vietnamských restaurací určitě najdete phở polévku a právě tato polévka patří mezi pravidelné snídaně ve vietnamských ulicích. Takže v podstatě už kousek street foodu ochutnáváte. Pokud však chcete vyzkoušet více autentický zážitek, tak určitě nemůžeme opomenout Sapu – obchodní a kulturní centrum a zároveň největší tržnice zde v ČR, také přezdívané jako ‘Malá Hanoj’. 

Sice to není 100% Vietnam, ale Sapa tržnice má velice blízko tomu, co můžete potkat i ve Vietnamu. Pojízdný vozíky s čerstvou pomerančovou šťávou či vietnamskou kávou za pár kaček, stánky s dezerty, který jinde jen tak nenajdete a nudlové polévky, který mají úplně jiný nádech než “rychlovky” z bister.

  • U Chi Hai máte možnost si vychutnat různé snacky z jižního Vietnamu. Jedná se hlavně o snacky, které jsou populární mezi mladými, kteří rádi ždibou chutné pochoutky při setkání. Najdete tu jak sladké tak i slané mňamky a nadchne Vás  i interiér, díky kterému se budete cítit, jako byste se zrovna vkročili do malého kousku Vietnamu.
  • Skvělé bún bò Huế [bún bo hué] – nudlová polévka s kulatými nudlemi bún, hovězím masem, čerstvými bylinkami a jedinečným vývarem dochucený speciální chilli pastou. najdete v Hue Xua, také známé jako restaurace “pod mostem”. Proč? To hned zjistíte, když budete restauraci hledat. 
  • Klasickou phở polévku najdete v Phở Tung, která si už udělala své jméno mezi milovníky phở, ale najdou se i jiné podniky nabízející tuto chutnou polévku, jako např. V Phở Quynh Anh, které se nachází hned poblíž.
  • Pokud máte dobrodružného ducha, určitě prozkoumejte různé stánky a asijské potraviny, kde najdete praktické a lahodné svačinky na cestu jako jsou:
  • Bánh giò [baň zó]-trojúhelníčky z lepkavé rýže plněné vepřovým masem, jidášovým uchem a voňavou cibulkou.
  • Bánh trôi [báň čoi]- malé kuličky z lepkavé rýže s hnědým cukrem posypané sezamem. 
  • Bánh rán  [ báň zán]- smažený koblížek s náplní ze sladkých mungo fazolí.
  • Bánh giầy [báň zəj]- mini ‘hamburger’ z lepkavé rýže s vietnamskou šunkou uprostřed, zabalené v banánovém listě.
  • Bánh bao [báň bao]- nadýchaný knedlíček plněný masem, vajíčkem, shitake houbami, cibulkou a skleněnými nudlemi.
  • Toto je jen malý příklad z široké nabídky, která Vás tu čeká :).
  • Jako sladkou tečku nakonec si můžete vybrat ze spoustu dezertů, například kelímek domácího jogurtu s želé, ovocem a různými posypy v Che Sai Gon, nebo slavné bubble tea v Cha Time, Beep Beep či Ômai Cha.

Na závěr je nutno říct, že se přeci jen žádný zážitek se nevyrovná tomu, když si vychutnáte rozmanité pokrmy street foodu při teplém a vlhkém ovzduší Vietnamu v rušných tržištích plný života, klaksonu motorek a usmívajících se lidí sedících na miniaturních židlích u stejně drobných stolečků, takže pokud bude někdy možnost, nenechte si ujít tento jedinečný zážitek pouličního jídla!

Chia sẻ:
Có thể bạn cũng thích
Tin nổi bật
® 2020-2024 TAMDA MEDIA z.s. Cấm sao chép dưới mọi hình thức nếu không có sự chấp thuận bằng văn bản.
Ghi rõ nguồn TAMDAMEDIA.eu khi phát hành lại thông tin từ website này
pencil