9 pověr ve které Vietnamci stále věří
TamdaMedia v čestině, Vietnamské tradice a zvyky
author31/01/2022 10:43

Bohatá vietnamská historie a lidový folklór vedly k tomu, že Vietnamci věří v různé pověry, které přinášejí štěstí, kdežto nějaké jiné zase smůlu pro vaši rodinu a nebo přivedou zlého ducha do domu, který vám bude škodit. Tady je jen 9 z nich, které jsme vybrali z těch, kterým Vietnamci stále věří.

První člověk do domu po novém lunárním roce.

A woman wearing a protective mask sells Lunar New Year decorations in Hanoi, Vietnam, Feb. 3, 2021. Vietnamese dioceses have called off some planned ceremonies for Tet, the Lunar New Year, Feb. 6-16, with discovery of the spread of new COVID-19 variant. (CNS photo/Nguyen Huy Kham, Reuters)

Tet nebo li Lunární nový rok, je neuvěřitelně pověrčivá doba pro Vietnamské rodiny. Všichni chtějí svým rodinám a svým blízkým přinést jen štěstí do nadcházející roku. Jedna z věcí, která diktuje, pokud bude mít rodina štěstí nebo ne je první host nového roku v domě. Někteří důmyslní členové rodiny si vždy vymyslí nějakou záludnou záminku, aby zajistili, že první host do domu, je host, kterého si přáli. Pokud to však nemůže být nějaký host, tak se tímto prvním člověkem stane jeden ze členů rodiny. Tento jediněc vyjde před půlnocí z domu a po půlnoci se vrátí s dary. Přínáší zpět symboly štěstí, prosperity a zdraví (Olej,sůl a zelenou květinu).

Zametáním na Nový lunární rok, si odmetete všechno štěstí z domu.

Další pověrou, kterou se řídí Vietnamci na nový lunární rok je, že zametání během tet vám vyžene štěstí z vaší rodiny a domu pro nadcházející rok. Rodiny proto začínajíí svůj novoroční úklid několik dní před Tet, aby nikdo neměl potřebu uklízet během nejdůležitějšího dne roku a tím způsobil neštěstí své rodině.

Peníze pro své předky

Penězům pro předky se rozumí falešné peníze, které symbolizují dar předkům. Tyto imitace jsou vytištěné na papíru z bambusu a vyzobrazují měny jako je například čínský yen, vietnamský dong, Thajský Baht a nebo americký dolar. Tyto bankovky jsou posléze vhozeny do pece a spáleny a proměněny v kouř, který doputuje až k vaším předkům. Takový pradávný převod peněz z účtu na účet. Někteří věří, že předci si tyto peníze mohou uložit do posmrtné banky, kdežto jiní věří v to, že si tímto platí za dobré skutky, které pro ně předci udělali.

Těhoténská tabu

Velká spousta pověr spadá na těhotné ženy ve Vietnamu. Těhotná žena by neměla chodit na svatby, neb by přinesla neštěstí pro novomanžele. Těhotná žena by neměla chodit na pohřby nechce li, aby její dítě bylo uplakánek. Neměla by překročovat houpací síť, pokud nechce, aby její potomek byl lenoch. Neměla by chodit do kostelů a pagod aby tím nenaštvala pradávné duchy. Po porodu, by se žena a rodina neměla moc mazlit se svým dítětem, jinak by mohli duchové ze závistí dítě unést. Kvůli těmto důvodům se spousta vietnamských rodin bojí dávat moc komplimentů a hýčkání dítěti.

Zvrácení špatného štěstí Balutem

Balut nebo li Trứng vịt lộn ve Vietnamu, je oblíbená pochoutka k pivu, která  může také sloužit k odvrácení špatného štěstí. Lộn v překladu znamená převrácený a právě od tud pochází tato pověra. Pověra, že ze špatného štěstí udělá štěstí dobré. Avšak tato vejce, by měla být jezena jen v lichých číslech, protože pokud byste snědli sudé číslo tak by se ze špatného štěstí stalo dobré, a sudým vejcem by se to zvrátilo zpátky na špatné a vaše jezení by přišlo v niveč.

Menší faux-pas

Vietnamské rodiny věří ve Feng Shui nebo li phong thuỷ ve Vietnamu. Tato dávná tradice obnáší pečlivé měření a položení nábytku a dekorací na správném místě, aby se maximalizoval tok Chi, která slouží k tomu, aby v domě byla harmonická energie.Ve Vietnamu je silně doporučeno, abyste nedávali zrcadlo hned naproti dveřím, protože byste se mohli leknout svého vlastního odrazu a paranoia by se vám usadila v podvědomí. Také není doporučeno míst zrcadlo na konci postele, neb by se to zrcadlo mohlo stát bránou pro noční můry a také by zdvojnásobovalo tok chi do postele a způsobilo to Chi pohromu. Mnohdy jsou však zrcadla pokládána na přední dveře aby odradila zlé duchy, kteří by spatřili svůj odraz, zalekli se a utekli.

Nestříhat si vlasy před zkouškou.

Další zajímavou pověrou je pověra, že špatně načasováné stříhání vlasů, může vést ke ztratě paměti. Toto je obvzláště nepříjemné pro studenty, kterí se právě chystají na zkoušku. Proto je doporučeno, aby si nový účes nechali až po zkoušce.

První zákazník dne předurčí, jaký bude dnešní den.

Spousta Vietnamských vlastníků obchodů veří, že první zákazník dne je předzvěstí toho, jaký budou mít den. Pokud je první zákazník někdo, kdo utratí velkou sumu peněz, bude tento den plný štěstí, nadruhé straně, pokud si váš první zákazník nekoupí vůbec nic, přináší to štěstí špatné.

Helmy brání ve vývoji dětského mozku.

Jeden z nepochopitelných pohledů, které se vám mohou ve Vietnamu naskytnout je množství malých dětí, které jedou na motorce a nemají na sobě helmu. Vietnamská vláda vydala v roce 2007 nařízení, že všichni řidiči i pasažéři na motorce musí mít helmu, avšak jen velmi zřídka uvidíte helmu na dětech. Říká se, že nošení helmy znemožnuje růstu hlavy a mozku a proto je děti nenosí. Ještě je tu teda druhá ekonomická stránka s tím, že by se helma pro děti musela často měnit a množí Vietnamci by an to neměli, a proto helmy dětem vůbec nekupují.

Chia sẻ:
Có thể bạn cũng thích
Tin nổi bật
® 2020-2024 TAMDA MEDIA z.s. Cấm sao chép dưới mọi hình thức nếu không có sự chấp thuận bằng văn bản.
Ghi rõ nguồn TAMDAMEDIA.eu khi phát hành lại thông tin từ website này
pencil