Tết Trung thu – oslavy podzimu
TamdaMedia v čestině, Vietnamské tradice a zvyky, Zajímavosti
authorAdmin, 03/03/2021 10:06

Dnes je pro pro mnohé Vietnamce po celém světě velký den. Podle lunárního kalendáře se totiž slaví Tết Trung Thu [tet čung thu], velký podzimní svátek, který každý rok připadá na 15. den 8. lunárního měsíce (tedy v den úplňku). V gregoriánském kalendáři tak Tết Trung thu vychází většinou na polovinu září nebo začátek října.  

Ve Vietnamu se, hned po Novém lunárním roce, jedná o druhý nejdůležitější svátek, který lidé oslavují ve velkém. V překladu Trung Thu doslovně znamená “střed podzimu” a řadí se do kategorie svátků oslavující úrody a žně – jako v USA Thanksgiving day nebo v Česku Dožínky.

Vietnamské Trung thu je specifické tím, že se zaměřuje hlavně na děti, pro které se často pořádají oslavy nebo se vymýšlejí představení přímo jim určené. Říká se, že rodiče tak chtěli vynahradit čas svým ratolestem, který jim nemohli věnovat po dobu sklízení úrody. Po sklizni se tak celá rodina sešla v den úplňku reprezentující plnost a prosperitu, aby společně oslavili úspěšnou sklizeň.

K tomuto svátku neodmyslitelně patří i Bánh Trung Thu [báň čung thu], pro některé z vás známěji pod názvem moon cakes. Tyto koláčky jsou v průměru kolem 10 cm velké a chuťově rozmanité. Jejich náplně mohou být jak sladké, tak i slané. Ve Vietnamu se už začínají prodávat už začátkem léta, a tak jestli budete pobývat mezi červnem až září ve Vietnamu, narazíte na ně doslova na každém rohu.

Bánh nướng [báň nuong] jsou koláčky upečené z pšeničné mouky a plněné masovou směsí, klobáskami lạp xường, kandovaným ovocem nebo směsí z mungo fazolí. Nejčastěji se prodávají kulaté či čtvercové koláčky, ale narazit můžete i na ty ve tvaru čuníků nebo kapříků.

Chia sẻ:
Có thể bạn cũng thích
Tin nổi bật
® 2020-2023 TAMDA MEDIA z.s. Cấm sao chép dưới mọi hình thức nếu không có sự chấp thuận bằng văn bản.
Ghi rõ nguồn TAMDAMEDIA.eu khi phát hành lại thông tin từ website này.