TUYen dUnG bRNo Banh mi tươi
spot_img

Významní umělci Vietnamu

Pokud se zajímáte o malby, především z moderní éry, budete určitě překvapeni tím, kolik skvostů je vytvořeno právě vietnamskými malíři. Tito autoři jsou slavní nejen ve Vietnamu, ale také po celém světě. A kdo jsou tito umělci? Pojďme se podívat na umělce, ale také na jejich styly.

Nguyen Gia Tri

Nguyen Gia Tri je nejvýznamnější malíř moderních vietnamských lakových maleb také zvaný otec lakýrnického umění ve Vietnamu. Byl pionýrem, který změnil lakované malby z dekorací na umělecká díla. Spojil principy západního umění s východním, ale přitom si zachoval nacionalistický charakter svých děl.

Ačkoliv jeho díla nikdy nebyla oficiálně uznána jako národní klenoty, tak i přes to, se nesmí žádné z jeho děl vyvézt z Vietnamu.

Dílo Vuon Xuan Bac Trung Nam (Jarní zahrada v Severo-prostředo-jihu), které vystaveno v Saigonu v muzeu výtvarného umění, dosáhlo vysoké kvality lakýrnictví. Umělec na tomto díle pracoval dvacet let od roku 1969 do roku 1989. Je to také jeho poslední dílo, v kterém předvedl všechen svůj talent a znalost s lakýrnictvím.

To Ngoc Van (Umělecké jméno To Tu)

Je významným vietnamským malířem, po kterém jsou pojmenovány ulice jak v hlavním městě Hanoi, ale také v Saigonu.

Proslavil se hlavně svým dílem Thieu Nu Ben Hoa Hue (Slečna s lilií), které namaloval v roce 1943, kdy ještě učil na Indočínské škole výtvarného umění. Obraz vyobrazuje dívku s tradičním ao dai, jejíž hlava je něžně natočena k liji. Postava dívky v kombinaci s detailním pozadím a zvolenými barvami navozuje pocit domácké pohody, ale také smutku. Toto dílo bylo však během času ztraceno.

Jeho dalším dílem, které bylo uznáno jako národní poklad je Hai thieu nu va em be (Dvě ženy a dítě), které je v současné době vystaveno ve vietnamském muzeu umění.

Nguyen Tuong Lan

Nguyen Tuong Lan je jedním ze čtyř nejstarších Vietnamských umělců (Včetně, Tri, Van, Lan a Can). Kvůli válce se o tomto umělci neuchovalo moc informací a ještě méně děl.

Tuong Lan studoval na indočínské škole výtvarných umění. Poté co školu dokončil si otevřel galerii v Hanoi. Byl mistrem nejen s olejovými malbami, lakýrnictvím, práci s hedvábím ale také truhlářství anebo kresba s tužkou. Mezi jeho nejvýznamnější díla patří Cho Mien Nui (Horský Trh) a nebo Doi Ban(Dva přátelé)

Tran Van Can

Tran Van can se proslavil svým dílem Em Thuy, olejomalba, kterou nakreslil v roce 1944. Je to vrchol jeho práce a vietnamského umění jako takového. S jeho realističností, něžností a nenápadným výrazem, Tran zaujal pozorovatele svým nevinnou a čistou krásou. Nezáleželo mu na stylu, kterým kreslí, pouze povznesl charakter na obrazu.

Nguyen Tu Nghiem

Nguyen Tu Nghiem je jeden z mála vietnamských umělců, kteří mají vlastní muzeum, které můžete najít v Hanoi. Jeho obrazy spojují moderní styl se stylem tradičníma tím si vytváří vlastní identitu. Ngueyen Tu Nghiem byl také velmi talentovaný lakýř. Častým motivem jeho kreseb jsou tradiční tance a zvířata zvěrokruhu.

Đừng quên ấn Thích và Chia sẻ bài viết bạn nhé!

Tin mới nhất

spot_img

Tin tức liên quan cùng chủ đề

spot_imgspot_img