Co můžete očekávat od plavby v zátoce Ha Long

Zátoka Ha Long se nachází v severní části Vietnamu s rozlohou 1550 Km čtverečních. V zátoce Ha Long se nachází 1969 ostrůvků. Ha Long se dělí na tři hlavní části. Centrální Ha long, ve středu, Bai Tu Long na severu a Lan Ha, který se nachází na jihu.

Pobřeží a ostrovy jsou především tvořené vápencem, který vytvořil úchvatnou krasovou krajinu a další jeskynní útvary. Vápenec a lesem pokryté smaragdové vrcholky vyčnívající z vody v zálivu a rozsáhlý systém korálových útesů podporují hojnost mořského života. Prohlášený za světové dědictví UNESCO v roce 1994, Ha Long Bay plavby patří do oblíbených turistických destinací.

Nejběžnější formou, jak cestovatelé objevují zatoku Ha Long je na palubě z jedné z mnoha výletních lodí. Ačkoliv existují možnosti jak procestovat Ha long pouze za jeden den, my určitě doporučujeme strávení aspoň jedné noci na palubě, během objevování zátoky. Abyste měli dostatečně času na to, vyzkoušet si jednu z mnoha zajímavých aktivit. Kajakování, cyklistika, návštěva plovoucí rybářské vesnice, jeskyňářství nebo šnorchlování.

Centrální zátoka Ha Long

Centrální zátoka Ha Long je hlavní zátokou, která obklopuje přístavy Bai Chay a Hong Gai, kde se naloďuje a vyloďuje většina plavidel. Turisté tu mají možnost navštívit řadu plovoucích rybařských vesnic a dostat tak ochutnávku z každodenního života v této oblasti. Dále se tu nachází Dau Go jeskyně, která nabízí stopy po námořní bitvě a dále tu jsou Thien Cung, Sung Sot a Thinh Nu jeskyně. Větší ostrovy v zátoce poskytují domov velkému množství ptactva a možským živočichům. Také tu lze najít přes 160 druhů korálů, které tvoří přibližně 30% plochy celého zálivu v hloubce od 4-6m.

Zátoka Lan Ha

Zátoka Lan Ha, se nachází v Jižní části Ha long a je domovem pro přeš 400 malých ostrůvků ale také například velkému ostrovu jménem Cat Ba. Tato část Ha Long je perfektní pro plážové aktivity, plavání a nebo prozkoumávání jeskyní. Díky kvalitě vody a nízkému znečištění, je tato část také idelaní na potápění a šnorchlování. V neposlední řadě jsou úbočí hor v této oblasti ideální také na horolezectví.

Ostrov Cat Ba

Ostrov Cat Ba s rozlohou 143km čtverečních, které z něho dělá největší ostrov v zátoce. Cat Ba je domovem pro rušné město, se stejným názvem jako ostrov samotný (Cat Ba) a také s národním parkem Cat Ba. Hustá džungle a bohatá biologická rozmanitost zde nabízí prostor pro jednu z nejbohatších flór a faun v této oblasti. Nachází se tu i vzácný primát Langura Čínský. Na ostrově se nachází přibližně 6 vesnic s přibližně 13 500 obyvateli a je jedním z mála obydlených ostrovů, které nabízí základní služby turistům v zátoce.

Langura čínská

Zátoka Bai Tu Long

Tato nově se rozvíjející se zátoka se nachází v Severo východní části a obsahuje 3/4 zátoky zžízené památkou UNESCO. Jako relativně nová oblast, kterou můžou turisté prozkoumat, jsou atrakce regionu považovány za méně “turistické” a více auntické pro místní kulturu. Za zmínku určitě patří rybářská vesnice Vung Vieng, Ostrov Cong Do, Thuen Canh Son Jeskyně s jeskyními malbami a krásnými stalaktity a Tra Gioi pláž. Zátoka Tu Long má bohatou diverzitu živočichů a rostlin. Nabízí čistší vodu pro potápění a šnorchlování a dechberoucí geologické formace. Návštěva této oblasti normálně zabere minimálně jeden celý den ale my určitě doporučujeme dny aspon dva, pro pohodové užití všeho, co tato oblast nabízí. Další na seznamu věcí, které by se neměli opomenout je vesnice Yen Dun, která nabízí turistům výbornou příležitost si projet krásnou krajinu na kole, navštívit tamní farmářský trh, budhistickou pagodu a také lehké nakouknutí do života tamějších lidí. A v neposlední řadě ještě zmíníme Cong Dam, které je považováno za venkovní geologické muzeum. Tato malá vesnice s pohými 120 obyvateli je více izolovaná od turistů a nabízí krásné bílé pláže a čisté moře, které je přímo dělaní pro kajakování nebo si můžete vyzkoušet rybaření s místními a nebo můžete pouze obdivovat krásy korálových útesů a nadheru podmořských jeskyní.