Vanoce TUYen dUnG bRNo Banh mi tươi
spot_img

10 nejlepších Vietnamských jídel

Vietnamská kuchyně je známá především tím, jak zdravá, ale zároveň chuťově bohatá je. Dosahuje tohohle především tím, že používá čerstvé bylinky a zeleninu v kombinaci s rýží, nudlemi, mořskými plody, vepřovým a nebo hovězím. Ačkoliv velká města jako je Hanoi anebo Ho Chi Minhovo město nabízí velké množství luxusních pětihvězdičkových restaurací a hotelů ve výstředním prostředí, ty nejlepší a nejautentičtější Vietnamské delikatesy se nacházejí u pouličních stánkařů, malebných pouličních trhů a skromně vypadajících restaurací.

Typické Vietnamské jídlo obsahuje misku s rýží nebo s nudlemi, talíř s masem anebo mořskými plody, talíř se zeleninou, polévku a rybí omáčku na namáčení, každý z těchto talířů lze libovolně obměňovat. Tady je malý návod, který by vám mohl alespoň trochu pomoct s výběrem jídla ve Vietnamu. Ačkoliv je většina z těchto jídel podobná Pho nebo závitkům, je tu velké množství pokrmů, které je k mání jen ve specifických částech Vietnamu.

Pho

Pho je nejznámější Vietnamský pokrm, který se skládá z rýžových nudlí, v chuťově bohatém vývaru s masem a různou zeleninou a v neposlední řadě mističky s rybí omáčkou anebo chilli omáčkou na dochucení. Běžná miska Pho obsahuje Bo tai (hovězí maso, které je nakrájeno na tenké plátky a vaří se přímo ve vývaru) a Bo vien (hovězí kuličky) ozdobené mungo klíčky, půlměsíčkem z limetky a čerstvými bylinkami jako jsou například bazalka, máta, koriandr nebo cibule. V závislosti na restauraci anebo pouličního stánku, si můžete vybrat i více exotické ingredience, jako je například Gan bo (hovězí šlachy), Sach (dršťky) nebo Ve don (křupavý bok). Pho se běžně jí jako snídaně a cena jde od základního Pho za 20 000 VND (v přepočtu asi 20 korun) až po luxusnější Pho, které může stát až 80 000 VND (80 kč)

Banh Mi

Banh mi je unikátní Francouzsko – Vietnamský sendvič, který je ideální, pokud nemáte moc času a potřebujete se rychle najíst. Cenově se pohybuje kdekoliv od 10 000 po 20 000 VND. Banh mi se skládá z opečené bagety, nakládané zeleniny, paštiky, másla, sójové omáčky, koriandru, chilli a pálivé papriček. Prodejci Banh Mi také nabízí velký výběr masových náplní, například Heo quay (pečené vepřové), trung op la (volské oko), thut nuong (grilované vepřové), cha ca (smažená ryba), cha lua (vietnamská šunka) nebo thit ga (kuřecí maso).

Banh Xeo

Banh Xeo je podobný palačinkám nebo lívancům. Banh xeo je mix z rýžové mouky, kokosového mléka a kurkumy (která tomuto pokrmu dodává typickou žlutou barvu), tuto palačinku si můžete naplnit rýžovými nudlemi, kuřecím, vepřovým nebo hovězím masem, krevetami, kousky cibule, mungo klíčky a houbami. Většina stánkařů a restaurací prodává Banh xeo kdekoliv od 15 000 do 30 000 VND, a tato pochoutka většinou přichází ještě se salátem a dalšími bylinkami jako přílohou. Pokud chcete jíst Banh xeo jako místní, tak si zabalíte kousek banh xeo do lístku Brukve sítinovité, lístku salátu anebo kousku rýžového papíru společně s lístky máty, bazalky a tohle celé si namočíte do fermentované arašídové omáčky.

Nem Cuon

Nem cuon (Vietnamské svěží jarní závitky), které se skládají z tenkých rýžových nudlí, kousky vepřového, krevet, bazalky, salátu, a to celé je zabalené do průhledného rýžového papíru. Jelikož tato rolka nemá úplně výraznou chuť, tak se namáčí do omáčky složené z mletého čili, hoisin omáčky, která je posypána drcenými arašídy. Tato oblíbená svačina je zdravou alternativou pro nem ran, což je smažená varianta jarních závitků.

Mi Quang

Mi Quang (Quangské nudle) jak název vypovídá, pochází z provincie Quang Nam. Tento pokrm je velice jednoduše rozeznatelný svými žlutě zbarvenými rýžovými nudlemi. Tento pokrm je mix silného vývaru s rybí omáčkou, černým pepřem, šalotkou, česnekem ale také masovými ingrediencemi jako jsou říční krevety, vařenými křepelčími vajíčky anebo pečeným vepřovým masem. Jako s ostatními Vietnamskými pokrmy, přichází Mi Quang s různými bylinkami (Bazalka, koriandr, salát, nakrájené banánové květy) a s přílohami jako jsou sezamové rýžové krekry nebo arašídy.

Bun Thit Nuong

Bun Thit Nuong je pokrm tvořený z rýžových nudlí, nakrájeného salátu, okurky, mungo klíčků, nakládané daikon ředkve, bazalky, arašídů, mátou a posypaný grilovanou vepřovou plecí. Na rozdíl od ostatních nudlových pokrmů, Bun Thit Nuong nepřichází s žádnou polévkou či vývarem, ale s miskou nuoc cham omáčkou, aby si to mohli hosté namíchat sami. Pokud byste chtěli ochutnat jinou variaci tohoto jídla tak můžete zkusit Bun Thit nuong cha gio, což je toto jídlo s nakrájenými smaženými jarnímu závitky.

Com Tam

Vietnamese rice served with grilled pork (thịt nướng) and fish sauce (nước mắm).

Com Tam je tradičně servírována se smaženým vajíčkem, nakrájenou cibulkou, a různým masem. I přestože je to oblíbená snídaně či oběd, je možné si tento pokrm dát během celého dne, díky tomu, jak levný tento pokrm bývá, se stánkaři a pouličními restauracemi, který ho prodávají v přepočtu za 20 korun (20 000 VND). Přílohou k tomuto pokrmu bývá například suon nuong (grilovaná vepřová kotleta), bi (nakrájená vepřová kůže), cha trung (napařované vepřové s vajíčkem). Com Tam ale také přichází s přílohami jako je nakládaná zelenina, plátky okurky anebo nuoc cham (omáčkou).

Banh Cuon

Tento pokrm je přímo stvořený proto, když jste hladoví při prozkoumávání Vietnamu. Kombinace mletého masa (kuřecího nebo vepřového), krevet, hub (Jidášovo ucho, hřib lesní), cibule, Cha lua (vietnamská šunka) napařované mungo klíčky. Celková chuť těchto rýžových palačinek je dosti mírná, a proto se namáčí do speciální omáčky, která přichází s pokrmem. Díky oblíbenosti tohoto pokrmu, zajisté nebudete mít problém tento pokrm najít mezi pouličními restauracemi nebo stánkaři.

Xoi Xeo (Sladká lepkavá rýže)

Xoi Xeo, je sladko slaná Vietnamská pochoutka, která je běžně ozdobena pastou ze zelených mungo fazolí, sójovou omáčkou a smaženou šalotkou. Pro objemnější chod, se k tomuto pokrmu přidává například paštika, vařené kuře, cha lua (Vietnamská šunka), marinovaný vepřový bůček anebo nakládaná vajíčka. Běžná miska, bežně stoji někde kolem 15 – 25 000 VND (15-25 kč) s tím, že si můžete za dalších 15-30 000 VND přikoupit různé přílohy. Xoi xeo se také jí jako dezert, který obsahuje sušený kokos, čerstvé mango, orestovaná sezamová semínka anebo krystalizovaný cukr.

Ca Kho To (Karamelizovaná ryba v keramickém hrnci)

Ca kho je určitě jeden z pokrmů, který doporučujeme vyzkoušet. Ca kho je dušený sumec, podávaný v keramickém hrnci. Většinou je tento pokrm dostupný v jižní části Vietnamu, zejména v Ho Chi Minhově městě. Tento pokrm se připravuje tak, že se nakrájí celý sumec na filety, před tím, než se karamelizuje v husté omáčce, která se dělá kombinováním sójové omáčky, rybí omáčky, cukru, šalotky, česneku a různého koření. Ca kho je znám hlavně pro svou silnou sladko slanou chuť a proto je tento pokrm vždy podáván s miskou rýže a čerstvou zeleninou

Nezapomeňte prosím dát like na stránku a sdílet ať je nás tu co nejvíce