spot_img

Vietnam, země lidí

Ahoj Vietname! To je první pozdrav se kterým se setkáte při návštěvě naší země.

Áo dài

Zdravíme Vás! Rádi bychom Vám představili Vietnam, naší krásnou zemi.

Vietnamská socialistická republika je zemí nacházející se v Jihovýchodní Asii,

Rozloha: 331.211,6 km²

Počet obyvatel: 98.298.588 (zdroj: https://danso.org/viet-nam/)

Hlavní město: Hanoj

Podnebí: Tropické monzunové podnebí

Reliéf: Vietnam tvoří ze dvou třetin hory a náhorní plošiny

Přírodní zdroje: lesy, plody moře

Správní členění: Vietnam se člení na 63 administrativních oblastí; jde o 58 provincií 5 měst „pod ústřední správou“, jež jsou na úrovni provincií.

To bylo málo základních informací o Vietnamu, teď Vám představíme Vietnamskou kulturu a obyvatelstvo.

„Chào các bạn“ Vietnamci považují pozdrav za jednu z nejdůležitějších součástí konverzace, která má zaručit její hladký průběh nebo do nového dne přinést štěstí.

Vietnamci mají přísloví: (doslovně) „Pozdrav je důležitější než hostina“, představující respekt a historii v konverzaci s protějškem. Pozdrav také představuje přívětivost k hostu. Pokud tedy zavítáte do Vietnamu, lidé Vás přivítají pozdravem na každém kroku.

Věděli jste, že každá kultura se vyznačuje určitými tradicemi a zvyky? Vietnam není výjimkou! Dále Vám tedy představíme tradice typické pro Vietnamskou kulturu.

Dlouhá historie, ve které Vietnam bojoval o svojí svobodu, sjednocení a nezávislost, dala podklad krásné a pestré kultuře Vietnamských obyvatel.

Pestrost Vietnamské kultury se nejjasněji projevuje v každodenním životě Vietnamských etnik, ekonomických aktivitách, oděvu i rozmanitosti pokrmů. Níže jsou uvedeny některé kulturní rysy Vietnamské kultury, které s námi můžete prozkoumat.

Národní symbol

Zvyky a tradice

Vietnam je zemí kde se nachází 54 různorodých etnik, každé z etnik se vyznačuje vlastními kulturními rysy, které jsou nejenom ojedinělé, ale také velmi zajímavé. Přesně tato kulturní různorodost vytvořila podklad kultuře, která je pro Vietnam typická a nenahraditelná. Tradice ve Vietnamu mají historii tisíce let a staly se tímto životním stylem a povinností, která leží hluboko v nitru každého rodilého Vietnamce.

Jednou z nejstarších tradic, která měla v historii silný vliv, je žvýkání betelových listù. Tato tradice přetrvává již od království Hùng Vương a pochází z tradiční vietnamské pověsti „Trầu Cao“. Tato tradice představuje pevné pouto mezi sourozenci a partnery ve Vietnamu. Kromě žvýkání betelových listů je zde další tradice, která vznikla v dávné historii, a touto tradicí je vítání Nového roku, nebo-li Tết.

Oděv/Kroj

Oděv je jednou z důležitých atributů vietnamské kultury odlišující ji od jiných kultur. Oděv není jenom tradicí Vietnamských obyvatel, ale je jakousi „duší“ všech etnik. Oděv ve Vietnamu je velmi jednoduchá, ale i přesto na ní lidé hledí se zvláštním údivem a zalíbením. Typický oděv, který si každý vybaví, když se zmíní Vietnam, jsou šaty Áo dài. Áo dài je oděv skládající se ze 2 částí – z dlouhého vršku sahající až po kotníky s rozparkem v přední a zadní části a z dlouhých kalhot. Materiálem je hedvábí či jiný hladký materiál v lehkých odstínech či pestrých barvách. Áo dài je oděv, představující nejenom krásu a ladnost nositelky, ale působí zvláštní přitažlivostí.

Jídlo

Pokud se řekne sushi, lidé si vybaví Japonsko, při zmínce kimchi si lidé vybaví Koreu, pokud se zmíní Vietnam turistíé určitě nezapomenou zmínit tradiční polévku phở, bagetu bánh mì, slané palačinky bánh xèo či krabí polévku.

Phở

Toto jsou všechno pokrmy, které jsou charakteristické pro Vietnam a získaly si místo na listu TOP 8 nejsilněji rostoucích kuchyní na světě.

Typickým rysem pro vietnamské pokrmy je způsob kombinace ingrediencí, ne moc ostré, sladké ani slané. Ingredience k přípravě pokrmů jsou velmi pestré, obsahující mnho bylinek, fermentovaných produktů a mnoho koření typické pro Jihovýchodní Asii.

Vietnamská kultura je velmi pestrá a velmi zajímavá. Nese s sebou mnoho ojedinělostí, které jsou lákadlem pro všechny návštěvníky Vietnamu.

Doufáme, že Vám tyto informace pomohou více pochopit kulturu Vietnamu a nalákají Vás k návštěvě naší krásné země.

(Tamdamedia)

Nezapomeňte prosím dát like na stránku a sdílet ať je nás tu co nejvíce