spot_img

Vietnamské dezerty

Když se řekne slovo dezert, mnozí z vás si vybavíte věci jako dorty, lava cakes, koláče, cupcaky. Ale co takhle vietnamské dezerty? Upřímně, když se mě kamarádka zeptala, co bych ji doporučil ve Vietnamu za dezert, protože tam nějak žádné neviděla, sám jsem nevěděl co přesně jí říct. A tak jsme se dostali sem. Co jsou vlastně vietnamské dezerty?

Chè

Nejrozšířenějším vietnamským dezertem jsou rozhodně chè. Mohl bych se pokusit vysvětit jak tento dezert vypadá. Avšak se různé chè liší tím, co v nich je a tak bych to raději přirovnal k dědečkovské verzi bubble tea. Narozdíl od bubble tea se tento pokrm nepije, ale jí lžící. Jeho složení je pestré. V chè může být cokoliv od tofu, přes fazole po chlebovník. Musím uznat, že je tento dezert těžší pro východní publikum, kvůli své nezvyklé konzistenci, chuti a prapodivným ingrediencím, které přece nemůžou být použity v dezertu. Ale ono to prostě funguje a podle mého názoru, je chè něco, co by si měl každý člověk vyzkoušet.

Bánh

Bánh může znamenat velkou škálu věcí ať už dort a nebo chleba. Nejvíce záleží na slově, které následuje slovo Bánh, protože to slovo více popisuje o co se jedná. Máte třeba Bánh Mì, což může znamenat jakékoliv pečivo ať už rohlík, bagetu a nebo chleba, ale nejznámější Bánh Mì je světoznámá vietnamská bageta. Dále ale můžete mít Bánh gato (Bánh ngọt) což znamená nějaký blíže neupřesněný dort. A list jde dál a dál. A tak, který bánh bych doporučil? Určitě bagetu, ale dnes se bavíme o dezertech, takže zůstanu u nich.

Banh Dau Xanh

Je asi nejznámější mezi starší generací. Dehydratovaná pasta z mungo fazolí. Je to velice jednoduchý dezert, ale každému Vietnamci určitě přinese spoustu vzpomínek z dětství. Nejlepší způsob jak si tento dezert užít, je s dobrým šálkem zeleného čaje, protože hořkost čaje s nasládlou chutí banh dau xanh vytváří perfektní harmonii chutí.

Bánh Pia

Dalším známým dezertem z mungo fazolí je Bánh Pia. Je to malý koláček s vajíčkem uvnitř. Jsou k nalezení i s různými náplněmi jako taro, červené fazole nebo třeba sladká brambora, každá z těchto náplní vytváří pestrobarevný vietnamský dezert.

Bánh Tra Xan

Jsou nadýchané kávové bochánky, které se prodávají v pekárnách po celém Vietnamu. Jsou napěchované chutí ale i tak nejsou až moc.Tyto bochánky jsou nadýchané uvnitř a křupavé zvenčí. Většinou se prodávají s matcha, čokoládovou a nebo vanilkovou příchutí.

Bánh Xoài

Tento “mangový” koláček je jedním z mých nejoblíbenějších dezertů z Vietnamu. Ačkoliv název má v sobě Xoài nebo li mango, mango v něm nehledejte. Jediné, co má společného s mangem je jeho tvar, který má připomínat mango  nebo mangovou pecku. Tento koláč je rýžového těsta plněný mixem arašídů a sezamových semínek. Textura tohoto koláče je velmi lehká nadýchaná a přesto si udržuje žvýkavou tuhou texturu. Takže když si do něj kousnete, přivítá vás těsto s texturou následovaná explozí mixu sladké a slané chuti v jednom. Je to perfektní dezert, protože zaměstná úplně všechny vaše smysly, jak dotek, chuť zrak tak i čich.

 

Ô Mai

Sladké nebo slané sušené ovoce, je tradičním vietnamským dezertem, které se podává především během oslav lunárního nového roku a oslav Tết. Nejoblíbenějším sušeným ovocem jsou meruňka, švestka, kumquat nebo zázvor.

Na závěr

Vietnamské dezerty jsou podstatně odlišné od těch, které naleznete v klasických obchodech tady u nás. Budou se lišit barvou, příchutěmi a obzvláště ingrediencemi.Ale znamená to, že byste je neměli zkusit? To rozhodně ne. Vietnamské dezerty jsou perfektně balancované tak, aby vytvořili perfektní harmonii chutí na jazyku.A co je na nich nejlepšího? Většina z nich je i velice zdravá, takže se nemusíte cítit provinile, že jste si dopřáli něco sladkého.

Nalákal jsem vás tímto na nějaký z dezertů Vietnamu? Pokud ano, tak jakého?

Nezapomeňte prosím dát like na stránku a sdílet ať je nás tu co nejvíce