1. Neexistuje nevhodné roční období pro návštěvu Vietnamu
Vietnam má od severu po jih cca 2600km. Vzhledem k této velké vzdálenosti neexistuje špatné období kdy jet do Vietnamu. Zimní měsíce jsou ideální pro návštěvu jihu, kde je příjemně teplo a sucho. Od jara do podzimu je zase ideální období pro návštěvu severu. Vietnam je dost členitý, takže v horkých dnech můžete navštívit hory, kde jsou teploty přívětivější.
2. 8 přírodních a kultůrních památek na seznamu UNESCO
Ve Vietnamu je spousta památek, které stojí za návtěvu. Právem se na seznam UNESCO dostal komplex památek ve městě Hue, starověké město Hoi An, Svatyně My Son, císařská pevnost Thang Long ve městě Hanoi a cytadela dynastie Ho, které patří mezi kultůrní památky. Mezi přírodní památky patří zátoka Ha Long a národní park Phong Nha-Ke Bang. Poslední památkou na seznamu UNESCO je pak komplex Trang An, který patří jak mezi kultůrní tak mezi přírodní památky.
3. Vietnam je největším producentem oříšků kešu
Svým 37% podílem je Vietnam největším exportérem oříšků kešu. Oříšky kešu vyrůstaji na spodku ovoce, které je velmi bohaté na živiny. Obsahuje 5x více vitamínu C než pomeranče. Stromy kešu pocházejí z Brazílie, odkud byly do Vietnamu dovezeny. Zdá se, že vietnamci si tyto oříšky oblíbili natolik, že dokázali v produkci předběhnout právě Brazílii.
4. Země plná motorek
Vietnamci si už dávno odvykli chodit pěšky nebo používat kola. Podle údajů z roku 2013 bylo ve Vietnamu zaregistrováno 37 mil. motocyků a pouze 2 mil. automobilů. Od té doby se počet motocyklů určitě zvýšil a věřím, že nemalá část motocyklů jezdí bez registrace. Pořízení automobilu ve Vietnamu je pouze pro majetné, protože zde platí 90% daň na dovoz vozidel. Vietnamci využívají motocykly prakticky neustále a hlavně slouží jako dopravní prostředek. Kolikrát člověk nechápe, co věchno vietnamci dokáží na skůtru přepravit. Také není výjimkou, že na jednom skůtrů jede 5 lidí.
5. Vietnamci jsou maniaci do kávy
O tom vypovídá i počet kaváren na ulicích. Vietnamci se zde scházejí od brzkého ráno a až do pozdního večera a dokáží u kávy sedět i několik hodin. Pro přípravu kávy zde používají tzv. filtr, který naplní kávou a zalejí vodou. Káva pomalu překapává, někdy i 30 minut. Káva se podává se sladkým kondenzovaným mlékem a často s ledem. Takto připravená kává dokáže v horkých dnech osvěžit. Vietnamská káva je mnohem silnější než na jakou jsme v Evropě zvyklí. Pro přípravu jedné skleničky se používá 25g kávy a 60ml vody. V některých kavárnách množství kávy ještě navýší. Vietnam je po Brazílii druhý největší exportér kávy na světě.
6. Vietnamci se neopalují na slunci
V západních zemích se většina lidí snaží být co nejvíce opálených. Lidé tráví na slunci dlouhé hodiny a navštěvují solária, jen aby vypadali co nejlépe. Místní lidé však dobře vědí jak je slunce pro pokožku škodlivé. Ne jen že se na slunci neopalují, ale dokonce se tak moc před sluncem chrání, že i při minutovém pobytu na slunci si kryjí hlavu a tvář. Dlouhé rukávy a kalhoty jsou samozřejmostí. Někteří používají i rukavice. Opalovací krémy jsou pro většinu lidí cenově nedostupné, proto se chrání jak mohou. Někteří chtějí být ještě bělejší a proto používají bělící krémy.
7. Ve Vietnamu používají plastové bankovky a nemají mince
Ve Vietnamu úplně zrušili mince a používají zde pouze bankovky. Zajímavostí je, že bankovky jsou z plastu. To oceníte například když zmoknete nebo s bankovkami vlezete do moře. Pouze nejmenší hodnoty bankovek jsou z papíru. Nejmenší bankovka je 500 VND (Vietnamský dong), která se téměř nepoužívá. Ceny jsou zaokrouhleny na celé tisíce. Další papírovou bankovkou jsou hodnoty 1000, 2000 a 5000VND. Vyšší hodnoty jsou už plastové, tj. 10000, 20000, 50000, 100000, 200000 a nejvyšší hodnota 500000VND. Na všech bankovkách je vyobrazen Ho Chi Minh.
8. Téměř každý druhý vietnamec má příjmení Nguyen
Při návštěvě Vietnamu vám pravděpodobně neunikne, že téměř každý druhý vietnamec má příjmení Nguyen. Statistika udává, že cca 40% vietnamců má právě toto příjmení. Hovoříme tedy o cca 40 mil. lidí s příjmením Nguyen. ? Není to proto, že by byli všichni příbuzní, ale je to dáno vývojem politické situace v zemi. Vietnam byl pod nadvládou Číny. Začátkem 19. století se vlády chopila dynastie Nguyen. Vládnoucí dynastie dávala své příjmení lidem za odměnu. Mnoho lidí se tehdy uchýlilo k oficiální změně příjmení kvůli tomu, aby se vyhnuli pronásledování či zatčení.
Start writing or type / to choose a block
9. Rudá vlajka s pěticípou hvězdou
Žlutá hvězda na vlajce reprezentuje farmáře, dělníky, intelektuály, mládež a vojáky. Červené pozadí vzdává hold krveprolití během války.
10. Komplex tunelů Cu Chi
Cu Chi, komplex podzemních tunelů dlouhých 250km se nachází asi 60km od města Ho Chi Minh. Tunely sehrály významnou roli během války, kdy sloužily jako dopravní a logistický uzel. Byly zde nemocnice, kuchyně, ložnice či sklady zbraní. Do dnes se dochovala pouze polovina těchto tunelů.
Zdroj: https://www.poznejvietnam.cz/10-zajimavosti-o-vietnamu/
Puberta je složité období sama o sobě, o to víc, když sami vlastně nevíte, kdo jste. Na jednu stranu se cítíte, že zapadáte mezi ostatní vrstevníky, ale na druhou je tam i tak tolik odlišností. S kým si o tom, ale člověk může promluvit? S rodiči, kteří mnohdy nemluví nerozumí tomu, co se jim snažíte říct? Vrstevníkům, […]
Když se řekne slovo dezert, mnozí z vás si vybavíte věci jako dorty, lava cakes, koláče, cupcaky. Ale co takhle vietnamské dezerty? Upřímně, když se mě kamarádka zeptala, co bych ji doporučil ve Vietnamu za dezert, protože tam nějak žádné neviděla, sám jsem nevěděl co přesně jí říct. A tak jsme se dostali sem. Co […]
Ovoce je nedílnou součástí života ve Vietnamu. Můžete ho najít u podomácku vyrobených stánků, na rohu ulice, obchodníků, kteří jezdí prodávají zboží ze svého kola anebo i v klasičtějších nám běžnějších kamenných obchodech, kde jsou perfektně vyskládané pestrobarevné pyramidy ovoce všeho druhu. Tak se do nich ponořme a projděme si, jaké ovoce to tam vlastně je. […]
Ghi rõ nguồn TAMDAMEDIA.eu khi phát hành lại thông tin từ website này