Hospodářství Vietnamu trpělo problémy, které si Vietnamci většinou sami nezavinili: za koloniální nadvlády bylo hospodářství a jeho produkty využíváno pro Francii, za druhé světové války potraviny a suroviny spotřebovávalo Japonsko (prostřednictvím Francie), do roku 1954 Vietnam válčil za nezávislost, pak vypukla Vietnamská válka, ze které sice Vietnam vyšel vítězně, ale zubožen po stránce hospodářské, ekologické i zdravotní. Ekonomika se v podstatě desítky let soustředila pouze na válečnou výrobu, což zemi vyčerpalo. Navíc, po skončení válek zemi v 80. letech postihly mimořádně ničivé tajfuny. Vláda se tehdy rozhodla pro vstup do RVHP a pro pokračování státního plánování ekonomiky, původně podřízeného válečné výrobě.
V roce 1986 pak vláda přistoupila k rozsáhlým ekonomickým reformám, zvaným Doi Moi („nový směr“), jejichž cílem bylo vyřešit ekonomickou krizi v zemi a zvýšit životní úroveň obyvatel. Jádrem politiky bylo zrušení zemědělských výrobních družstev, snížení státních zásahů do sféry obchodu a otevření země zahraničním investicím. Byl přijat Zákon o zahraničních investicích, který stimuloval investory ke vstupu na vietnamský trh, reformoval se bankovní systém, došlo také k uvolnění zahraničních devizových omezení. V roce 1995 byl Vietnam přijat do společenství ASEAN, což znamenalo, že se země rozhodla propojit svou ekonomiku s ostatními zeměmi jihovýchodní Asie a světovým hospodářstvím. Od 90. let se i o Vietnamu hovoří jako o „asijském tygru“.
Vietnam se tak otevřel ostatním zemím a využívá jejich zkušeností a potenciálu. Přesto v zemi stále přetrvávají problémy jako korupce, nedokonalá legislativa, ve státních podnicích pak nízká efektivita výroby zejména, zastaralé stroje, nekvalifikovaný management a nedostatek kapitálu na modernizaci.
Zemědělství
Základem vietnamského hospodářství je zemědělství. Živí se jím zhruba 70% obyvatel Vietnamu. 80% zemědělské půdy tvoří rýžoviště. Vietnam je třetím největším exportérem rýže po Indii a Thajsku. Ve Vietnamu se pěstuje několik druhů rýže, které mají různou kvalitu a jsou vhodné pro odlišné způsoby úprav a použití. Nejčastěji jsou pěstovány různé odrůdy rýže seté, která má velké výnosy, vyžaduje však zavodnění nebo náročné zavlažování. V horských oblastech se pěstuje rýže horská. Nemá sice tak vysoké výnosy, zato však nepotřebuje zavlažovací systém, a tak může být na poli střídána jinými plodinami, což na zavodněném poli možné není. Vybudování zavlažovacího systému je poměrně náročné, pole musí mít pevnou hráz a zavodňovací a odvodňovací kanály. Rýže setá je na vodu velmi náročná, sazenice se sázejí na zavodněné pole a z vody se i sklízejí. V některých oblastech Vietnamu se zavodňovaná rýžoviště využívají i pro chov ryb či vodní drůbeže. Většina práce spojené s pěstováním rýže se provádí ručně – sázení, ošetřování rostlinek, sklizeň, mlácení i sušení. Na 1 hektar pole je potřeba asi 300 až 400 tisíc sazenic rýže.

Vietnam je kromě rýže významným vývozcem kávy (druhý největší vývozce kávy po Brazílii) a čaje (vývoz do USA či Austrálie). Významnými produkty jsou i kukuřice, maniok, kešu oříšky, které tvoří 1/3 celosvětové produkce, či bavlna. Potravinářský průmysl se dále zaměřuje na obchodování s čerstvými i mraženými mořskými produkty, ovocem a zeleninou.
Průmysl
Další významnou oblastí hospodářství Vietnamu je především textilní a oděvní průmysl, který je zároveň jedním z vedoucích exportních odvětví ve Vietnamu. V textilním a oděvním průmyslu dnes pracuje více než 2200 podniků, ze kterých je 76 % vietnamských a 24 % je vlastněno zahraničním kapitálem. Řada dalších zahraničních firem využívá spolupráce s vietnamskými firmami formou tzv. výrobní kooperace. Jedná se v podstatě o zakázkovou výrobu určitého druhu a značky oděvů či obuvi, kdy jsou výrobky vyrobeny ve Vietnamu podle přesně stanovené technologie zahraničního zadavatele.

Zadavatel pak výrobky nechá opatřit příslušnou značkou (např. Adidas) a tímtozpůsobem profituje z výhody levné místní pracovní síly.

Dalším významným průmyslovým odvětvím s velkým exportním potenciálem je výroba obuvi.
V obuvnickém průmyslu pracuje ve Vietnamu více než 400 podniků. Celková produkce
obuvnického průmyslu přesáhla v roce 2009 600 milionů párů obuvi a Vietnam se tak stal čtvrtým největším světovým výrobcem. Více než 85 % produkce je exportováno a obuv je dnes třetí nejvýznamnější komoditou vietnamského exportu za ropou a textilem. Hlavními vývozními trhy textilu a obuvi jsou USA, EU a Japonsko.
Puberta je složité období sama o sobě, o to víc, když sami vlastně nevíte, kdo jste. Na jednu stranu se cítíte, že zapadáte mezi ostatní vrstevníky, ale na druhou je tam i tak tolik odlišností. S kým si o tom, ale člověk může promluvit? S rodiči, kteří mnohdy nemluví nerozumí tomu, co se jim snažíte říct? Vrstevníkům, […]
Když se řekne slovo dezert, mnozí z vás si vybavíte věci jako dorty, lava cakes, koláče, cupcaky. Ale co takhle vietnamské dezerty? Upřímně, když se mě kamarádka zeptala, co bych ji doporučil ve Vietnamu za dezert, protože tam nějak žádné neviděla, sám jsem nevěděl co přesně jí říct. A tak jsme se dostali sem. Co […]
Ovoce je nedílnou součástí života ve Vietnamu. Můžete ho najít u podomácku vyrobených stánků, na rohu ulice, obchodníků, kteří jezdí prodávají zboží ze svého kola anebo i v klasičtějších nám běžnějších kamenných obchodech, kde jsou perfektně vyskládané pestrobarevné pyramidy ovoce všeho druhu. Tak se do nich ponořme a projděme si, jaké ovoce to tam vlastně je. […]
Ghi rõ nguồn TAMDAMEDIA.eu khi phát hành lại thông tin từ website này