TUYen dUnG bRNo Banh mi tươi
spot_img

Lunární nový rok

Vietnamský nový lunární rok
Lunární nový rok ve Vietnamu probíhá obvykle na přelomu ledna a února. Ve Vietnamu se tomuto svátku říká Tet a je to největší slavnost roku. Ačkoliv se jedná o oslavu nového roku, nečekejte od toho bujaré slavnosti, jaké byste zažili na nový rok v Praze na Václavském náměstí. Jedná se převážně o náboženskou slavnost, kdy se celá rodina sejde a užije si společné jídlo. S Tet je spojeno velké množství tradic. Například něco, čemu já říkám „První host do domu.“ Vietnamci jsou velmi pověrčivý národ, a tak první člověk, který přijde jako první do domu po novém roce je velmi důležitý. Nejedná se však jen o jeho povahu nebo postavení, ale záleží také na jeho lunárním znamení. Proč je to tak důležité? Vietnamci věří, že první host do domu ovlivní, jaký bude jejich nadcházející rok. Pokud se lunární znamená hosta má za dobře s lunárním znamením toho roku, znamená to, že nadcházející rok bude dobrý pro tuto domácnost, naproti tomu, pokud by se znamení bila, tak to nevěstí nic dobrého.  A co takový člověk vlastně přijde udělat? V první řadě by měl přinést do domu dary. Převážně se jedná o sůl (znázorňující zdraví) olej (znázorňující bohatství) a něco zeleného (převážně kytka a ta má za smysl, aby domácnost vzkvétala). Výměnou za tuto „službu“ si tento člověk odnese i červenou obálku. Tento svátek bývá nejoblíbenějším ze všech, obzvláště u mladších generací, právě díky těmto červeným obálkám, které obsahují peníze.  A teď vás asi zajímá, kde je to nejlepší místo na to, abyste si tuto slavnost užili. Podle mě, je lepší se během tohoto času držet ve větších městech, protože se menší města uzavírají a bylo by složité si třeba nakoupit anebo se někam dostat. Doporučuji se během Tet stavit v jedné z pagod, protože tam určitě potkáte místní, jak tam pálí kadidlo anebo i různé „oběti“ svým předkům. Pálí se například falešné bankovky, které s kouřem stoupají do nebes za předky (taková staronové posílání peníze z účtu na účet) anebo i papírové oblečení. Následně se tento popel smíchá s rýží a následně se tato směs rozhazuje od vašich dveří až k nejbližší křižovatce, která je brána jako brána mezi nebem a zemí. Takto vyznačená cestička má ukázat cestu vašim předkům k vám domů, kde na ně bude čekat hostina.

A co vlastně nový lunární rok vypadá z pohledu Vietnamské rodiny?

Hloubkové čištění domu. Jak je zvykem na nový rok, tak i během lunárního roku se říká, jak na nový rok, tak po celý rok, ale také se traduje, že čištěním nepořádku se domácnost také zbavuje neštěstí, které se tam nahromadily během předešlého roku, a tudíž je jejich domácnost připravena na to, aby se tam mohlo usídlit štěstí v roce následujícím.

Červená barva je hlavní barvou celého tohoto festivalu. Věží se, že je červená příznivou barvou, a tak všechny ulice, budovy a domy, kde se tento svátek slaví, jsou vyzdobeny červenou barvou. Můžete spatřit červené lampiony v ulicích banky a další oficiální budovy jsou vyzdobeny vyobrazeními prosperity a obrázky znamení příštího roku.

Domácí pohoda a čas, kdy se sejde celá rodina

Lunární nový rok, je čas pro to, aby se sešla celá rodina a oslavila tak příchod nového roku. A tak ať už dělají cokoliv, je očekáváno, že se celá rodina sejde u jednoho stolu a společně si užije příchod nového roku. Jako na tradiční nový rok, tak i během lunárního nového roku, lidé čekají na příchod nového roku tím, že spolu zůstávají vzhůru do půlnoci. Po společné večeři se pak společně dívají na každoroční gala představení v televizi.

Oběti předkům

Při oslavách lunárního roku, jde převážně o rodinu a k těm patří i předci a nyní jejich duchové. Dáváním obětí se ukazuje respekt a zbožnost k nim. V asii se věří, že předkové jsou strážci, kteří chrání své potomky a přinášejí jim štěstí a blahobyt. Tyto oběti ve formě jídla, pití a cukrovinek, se dávají před společnou rodinou večeří, aby se jejich předkové „najedli“ první. Tyto dary se pokládají na oltář anebo hrob, zapálí se vonná tyčinka a lidé se pomodlí. Během této modlitby také mohou lidé říct své tužby do nového roku.

Ohňostroje a petardy

Zapalování ohňostrojů a petard, je už dlouhodobou tradicí. V Asii se věří, že se neštěstí a zlý duchové schovávají v temnotě a proto, se jich snaží zbavit tím, že rozzáří noční oblohu a pomocí hlasitých petard tuto zlé duchy vystraší a odeženou je. A tak se každoročně obloha nad Vietnamem zbarví do těch nejmalebnějších barev a aspoň na chvíli se z noci lunárního nového roku, stane den.

Předávání dárků a červených obálek.

Nejčastějším dárkem jsou červené obálky. Tyto červené obálky obsahují peníze a dávají se dětem a seniorům a měli by přinést obdarovanému štěstí (a peníze). Ale mezi další dárky patří například alkohol, čaj, ovoce a nebo sladkosti.

Nezapomeňte prosím dát like na stránku a sdílet ať je nás tu co nejvíce