Vanoce TUYen dUnG bRNo Banh mi tươi
spot_img

Vietnam

Vietnam je dlouhá úzká země, která má tvar písmene „S“. Nachází se v jihovýchodní části Asie na východní straně Indočínského poloostrova. Jejími sousedy jsou například Čína na severu a Laos s Kambodžou na západě. Na Jihovýchodě se nachází Jihočínské moře a ze západu je Vietnam obepínán Annamskými vrchy.

Vietnam je velmi úzkou zemí, je jen 48 km široký.  Dvěma největšími Vietnamskými řekami jsou řeka Mekong na jihu a Rudá řeka na Severu, které ústí do Jihočínského moře v obrovských bažinatých pláních zvaných delty. Tyto regióny jsou domovem pro většinu populace a poskytují úrodnou půdo pro pěstování rýže a mnoha dalších plodin.

Lidé a kultura

Většina Vietnamců žije na venkově, převážně v oblasti delt na severu a jihu. Ale v poslední době ve Vietnamu probíhá velká vlna urbanizace, kdy se lidé velkém stěhují stěhují do velkých měst jako je Saigon (na jihu) anebo Hanoj (na severu).

Nejpopulárnějšími sporty ve Vietnamu jsou fotbal, ping-pong, volejbal a nebo bojová umění.

Vietnamská kuchyně je směs čínské a thajské kuchyně a obsahují mořské plody a doma vypěstovanou zeleninu a ovoce. ¨

Jako komunistická země, nemá Vietnam oficiální náboženství. Avšak lidé zde mají svobodu věřit si v co chtějí. Mnoho z nich následuje něco čemu se říká „ Tři učení“ v kterém se míchá Konfucianismus Taoismus a Buddhismus.

Příroda

Vietnamské hory, lesy, bažiny a dlouhé pobřeží obsahuje velké množství útočišť pro velké množství divoké zvěře. Přes 270 druhů savců, 180 druhů ještěrů, 80 druhů obojživelníků a 800 druhů ptactva se nacházejí ve Vietnamu.

Nachází se tu velké množství nezvyklých a mnohdy i vzácných živočichů, do kterých například patří i obrovský sumec, Indočínský tygr, Saolští jednorožci anebo Sumaterský nosorožec. Vláda zde zřídila přes 30 parků a rezervací na ochranu těchto živočichů, ale jejich přežití je stále nejisté, protože většina jejich přirozených domovů byla buď pokácena dřevorubci na dřevo anebo k pěstování plodin.

Deštné pralesy kdysi pokrývaly většinu území Vietnamu, ale během posledních pár století se jeho rozloha zmenšila na pouhých 19 procent. Vláda spustila velké množství programů ve snaze této deforestaci zabránit.

Vláda a ekonomika

Současný prezident Nguyen Xuan Phuc

Vietnam je socialistický stát, který je řízen komunistickou stranou. President je zvolen národním výborem a je hlavou státu a také vrchním velitelem ozbrojených složek. Zvolený premiér zase řídí vládu.

Historie

 První záznamy o osidlování na území Vietnamu jsou přibližně 5 000 let staré a byli převážně okolo rudé řeky. Tyto severské kmeny prosperovali přibližně do roku 207 před Kristem, než bylo jejich území zabráno Čínským dobyvatelem, který tu založil království, které se jmenovalo Nam Viet.

V roce 111 před Kristem se Nam Viet přidal k Čínskému císařstvím, které vládlo severu až do roku 939 po Kristu, kdy Vietnamský vojevůdce Ngo Quyen zorganizoval revoluci a vyhnal Číňany pryč. Pozdější dynastie přejmenovala zemi na Dai Viet a postupem času rozšířila své území na jih. Na přelomu patnáctého století byl Dai Viet rozdělen na dvě znepřátelená království: Trinh na severu a Nguyen na jihu.

V roce 1802 vládce Nguyen, s pomocí Francouzů, porazil dynastii Trinh a přejmenoval zemi na Vietnam. V roce 1890 však Francie převzala vládu nad Vietnamem.

Japonsko převzalo na chvíli kontrolu nad Vietnamem během druhé světové války, ale když válka skončila kapitulací Japonska v roce 1945, Ho Chi Minh, vůdce Vietnamské komunistické strany, prohlásil Vietnam za samostatný stát. Francouzské pokusy o opětovné převzetí moci nad Vietnamem vedly k válce s komunistickým Vietnamem, nazývanou Viet Minh. Boje skončili v roce 1954 tím, že se země rozdělila na dvě části, komunistický Vietnam na severu a nekomunistický na jihu. V roce 1957 komunističtí rebelové, kteří si přezdívali Viet Cong povstali. Následovala Válka mezi severem a jihem a další země včetně Spojenými státy americkými, Ruskem a Čínou se brzy do konfliktu připojily. Boje trvaly do roku 1975, kdy komunisté prorazili na jih a zabrali hlavní město Saigon.

Nezapomeňte prosím dát like na stránku a sdílet ať je nás tu co nejvíce