spot_img

Kultura stolování ve Vietnamu

Kuchyně představuje ve Vietnamu nedílnou součást místní kultury a jídlo pro Vietnamce zdaleka není jen prostředek k zahnání hladu, plní totiž i významnou společenskou funkci a často bývá středobodem rodinných oslav i setkání stejně jako celonárodních svátků. Vietnamská kuchyně sice nedosahuje proslulosti té čínské, některé pokrmy jako smažené závitky nebo vietnamská nudlová polévka se však těší velké oblibě i v Evropě či severní Americe. Jak ale Vietnamci stolují? Jak se při jídle chovají a co se od nich u společné tabule očekává?

Jídlo pro všechny a hůlky pro každého

Jeden z hlavních rozdílů mezi vietnamskou a západní kulturou stolování (kromě faktu, že Vietnamci velmi často sedí při jídle na zemi, především na velkých oslavách) brzy zpozoruje každý, kdo je k vietnamskému hodování pozván. Spočívá v tom, že zatímco v Evropě dostane každý jídlo na svůj vlastní talíř, ve Vietnamu jsou pokrmy servírovány doprostřed stolu a každý hodovník si dle potřeby nabírá do své malé misky . Tu při jídle drží jednou rukou ve vzduchu a druhou si z ní hůlkami nabírá jednotlivá sousta.

Chování u stolu

Před prvním nabráním jídla by měl každý účastník hostiny popřát dobrou chuť všem starším lidem, se kterými tabuli sdílí. Ti by potom měli mít i přednost při výběru těch nejlepších kusů masa apod. Úcta ke stáří, která prostupuje všechny aspekty života vietnamské společnosti, je zde jasně patrná . Tyto pravidla slušnosti, na kterou se ve Vietnamu opravdu hodně dá, však neznamenají, že stolování u vietnamského stolu je nudné či upjaté. Právě naopak, společné jídlo je příležitost k setkávání lidí, kteří se u něj rádi baví a veselí . Pro Evropana je tak posezení u vietnamské hostiny někdy až příliš hlučné, to je však zvyk přenesený do domu či bytu z rušných ulic vietnamských měst.

Nezapomeňte prosím dát like na stránku a sdílet ať je nás tu co nejvíce

BÌNH LUẬN

Vui lòng nhập bình luận của bạn
Vui lòng nhập tên của bạn ở đây