Příprava vietnamských knedlíčků se může na zdát první pohled velice složitá, zdání však klame. Není to nic těžkého a většinu surovin dnes seženete téměř v každém (nejen asijském) obchodě.
Velice důležitý je pěkný kousek vepřového bůčku, který je prorostlý, avšak ne až moc tučný. Maso doplňují krevety, které jsou ideální ve velikosti zhruba 26/30. Číslo udává, kolik je krevet na jedno kilo váhy. Takže čím menší číslo, tím větší krevety.

300 g vepřového bůčku
300 g krevet
100 g zázvoru
10 stroužků česneku
4 malé pálivé chilli papričky
80 g palmového cukru
400 g tapiokového škrobu
2 limetky
1 svazek čerstvého koriandru
pár lístků červené perily
1 svazek jarní cibulky
5 lžic rostlinného oleje

Náplň
Bůček i krevety nakrájíme na stejně velké kostičky, zhruba ve velikosti nehtu u malíčku.

Rozpálíme pánev, na které si na trošce slunečnicového oleje opečeme česnek, chilli a zázvor, na které pak přijdou kostičky vepřového masa. Dbejte na to, abyste měli pánev dostatečně rozpálenou a maso se vám tak nezačalo spíše dusit. V momentě, kdy je maso opečené, přidejte krevety, následně cukr a nechte trochu zkaramelizovat. Dochuťte rybí omáčkou a limetovou šťávou dle chuti.

Těsto
400 g tapiokové mouky
250 ml horké vody
Výzvou je příprava tapiokového těsta, které se sice ve Vietnamu kupuje na trhu, ale jeho příprava lehce zvládnutelná.
Rozdělte 400 g tapiokové mouky na 250 g a 150 g. Do misky s menším podílem mouky vlijte 250 ml horké vody (nechte klidně projít varem v konvici, poté na chvíli odstavte a přidejte k mouce), propracujte a poté hmotu pomalu zapracujte do zbylé mouky.
Po chvíli hnětení vypracujete hladké bílé těsto, které dejte do uzavíratelného pytlíku, aby neokoralo (korá rychle).

Knedlíčky
Z těsta tvarujte malé kuličky a opět je nezapomeňte je přikrýt fólií. Z kuliček pak tvarujte malé placičky, do kterých vždy dáte jeden kousek krevety a jeden kousek vepřového masa. Pořádně zadělejte tak, aby vám při jejich varu neunikl jediný kousek náplně.
Knedlíčky vařte ve vroucí vodě, dokud nevyplavou na povrch (cca 3–5 min dle tloušťky těsta), a následně je vložte do ledové vody. Aby se k sobě nelepily, rozehřejte v pánvi zhruba deci oleje, přidejte na hrubo nasekanou jarní cibulku, nechte zatáhnout a poté s knedlíčky promíchejte.

Omáčka
rybí omáčka
voda
ocet
cukr
česnek
chilli
zázvor
citronová trávu
Typickou vietnamskou omáčku nuoc cham (ve vietnamských bistrech se servíruje jako omáčka k závitkům či pokrmu bún bo nam bo) vytvoříte spojením 4 dílů rybí omáčky, 8 dílů horké vody, 2 dílů octa a jednoho dílu cukru. Přidejte česnek, chilli, zázvor, případně citronovou trávu a dochuťte dle libosti.
Mezi bylinky můžete zařadit koriandr, červenou perilu či klasnatku brvitou. A hlavně svazek mladé jarní cibulky. Ta se používá snad do každého vietnamského jídla.

A když je vše hotovo, prostřete si s rodinou nebo přáteli hezky po asijsku a servírujte.

Puberta je složité období sama o sobě, o to víc, když sami vlastně nevíte, kdo jste. Na jednu stranu se cítíte, že zapadáte mezi ostatní vrstevníky, ale na druhou je tam i tak tolik odlišností. S kým si o tom, ale člověk může promluvit? S rodiči, kteří mnohdy nemluví nerozumí tomu, co se jim snažíte říct? Vrstevníkům, […]
Když se řekne slovo dezert, mnozí z vás si vybavíte věci jako dorty, lava cakes, koláče, cupcaky. Ale co takhle vietnamské dezerty? Upřímně, když se mě kamarádka zeptala, co bych ji doporučil ve Vietnamu za dezert, protože tam nějak žádné neviděla, sám jsem nevěděl co přesně jí říct. A tak jsme se dostali sem. Co […]
Ovoce je nedílnou součástí života ve Vietnamu. Můžete ho najít u podomácku vyrobených stánků, na rohu ulice, obchodníků, kteří jezdí prodávají zboží ze svého kola anebo i v klasičtějších nám běžnějších kamenných obchodech, kde jsou perfektně vyskládané pestrobarevné pyramidy ovoce všeho druhu. Tak se do nich ponořme a projděme si, jaké ovoce to tam vlastně je. […]
Ghi rõ nguồn TAMDAMEDIA.eu khi phát hành lại thông tin từ website này