TUYen dUnG bRNo Banh mi tươi
spot_img

Lotos – národní květina Vietnamu

Lotos je národní květina Vietnamu a patří k nejkrásnějším květinám vůbec. Na jihu Vietnamu můžete spatřit obrovská pole květů. Kde jsou je uvedeno na konci tohoto příspěvku. 

Lotos je vodní rostlina, vyskytují se na světě pouze dva druhy, americký a asijský. V řadě náboženství je posvátnou květinou. 

Jako lotos bývá nesprávně označováno i několik druhů leknínů jako např. lotos egyptský, leknín lotosový apod. Tzn. za skutečným lotosem jeďte do Vietnamu 

Setkáváme se s ním ve Vietnamu všude. Nejenom na poli, v přírodě, na trhu, ale i v módě, v architektuře, v designu. Často vidíme sochu Buddhy zasazenou do lotosového květu.

Lotosové květy mohou mít různou barvu a každá má svůj význam. Bílá představuje čistotu, zatímco růžová ukazuje oddanost Buddhovi. Modrá, s moudrostí a logikou, představuje osvícení. Fialová ukazuje spiritualitu a zelená je barva znovuzrození. Takže pokud máte v plánu dávat lotos jako dárek, ujistěte se, že přemýšlíte o tom, jaký druh zprávy chcete současně s květinou předat.

Zajímavostí spojených s lotosem je hned několik. Např. jejich listy jsou absolutně nesmáčivé, veškerá voda okamžitě steče a to má za následek, že sebou voda vezme všechny částečky prachu a květina zůstane po celou dobu životě překrásně jasná a čistá. 

Další zajímavostí je, že drží uvnitř konstantní teplotu. Jak klesá vnější teplota, květina oxiduje uhlohydráty k produkci tepla.

Na noc květ usíná. Když noc padá na Vietnam, lotosový květ se zavře a skloní se. S raním rozbřeskem se zase rozvine do fascinující krásy.

Květina ohromuje svojí krásou, ale je to také velmi užitečná rostlina a je běžnou součásti jídelníčku v celé Jihovýchodní Asii. Zatímco lotosový květ je používán pro čaj, stonek je používán k přípravě salátů nazývaných Gỏi. Pečená semena mladých lotosových květů se postarají o chutné občerstvení. Listy starších rostlin se běžně používají k balení potravin, jako je dušená rýže a určité druhy ryb. Z čerstvého jádřince můžete vybírat semínka, jsou dobrou pochutinou. 

V severním Vietnamu, s dřívějšími vydatnými dešti začíná kvést dříve, již v květnu. Na jihu hlavní sezona pro rozkvetlé lotosy je mezi srpnem a listopadem. Ale jinak na jihu lotos kvete celoročně, i když ne tak výrazně. 

Největší lotosová pole jsou v provincii Dong Thap, kam se dostanete dobře z městečka  Cao Lãnh. Asi na 20 ha jsou zde obrovské lotosové pláně. Někde si už na tom založili i turistický byznys a na polích jsou lávky s malými přístřešky, kde lze mezi lotosovými květy uspořádat zajímavý piknik.  V městě Cao Lãnh uvidíte i billboardy, které vás k lotosovým pláním navedou. 

Nezapomeňte prosím dát like na stránku a sdílet ať je nás tu co nejvíce

BÌNH LUẬN

Vui lòng nhập bình luận của bạn
Vui lòng nhập tên của bạn ở đây