spot_img

Ovoce Vietnamu

Ovoce je nedílnou součástí života ve Vietnamu. Můžete ho najít u podomácku vyrobených stánků, na rohu ulice, obchodníků, kteří jezdí prodávají zboží ze svého kola anebo i v klasičtějších nám běžnějších kamenných obchodech, kde jsou perfektně vyskládané pestrobarevné pyramidy ovoce všeho druhu. Tak se do nich ponořme a projděme si, jaké ovoce to tam vlastně je.

Mangostan / Măng Cụt

Jednoznačně jedno z těch více exotičtějších ovocí, které lze najít ve vietnamských obchodech. Jedná se o sezónní ovoce, a tak je možné, že se s ním bohužel nesetkáte. Ale pokud se ocitnete ve Vietnamu v období od května do srpna, tak určitě stojí za ochutnání, přece jenom i Vietnamci jsou vždy nadšeni z mangostanové sezóny. S ikonickou fialovou, tuhou slupkou a lehce nakyslým středem, je velmi jednoduché mangostan poznat. Ale jak se tohle ovoce jí? Nožem objedete po obvodu slupky, která se nejí a rozkrojíte tak mangostan na půl. Tím se vám ukážou nádherné bíle měsíčky, které sníte. Jen si dejte pozor, že větší mangostan v sobě může mít pecku.

Mangostan

Karambola (Star fruit) / Khế

Karambola je jednoduše rozpoznatelná svým unikátním vzhledem a zářivou žlutou barvou. Když toto ovoce dozraje, je velmi osvěžující, šťavnatá a rozhodně stojí za ochutnání. Není úplně jednoduché říct, kdy přesně je karambola v sezóně, protože strom tohoto ovoce kvete dvakrát do roka. Většinou však toto ovoce budete mít možnost najít takřka po celý rok, ale jestli si chcete být jistí, že ho budou mít, tak musíte dolů na jih, kde je toto ovoce nejrozšířenější. Jak se toto ovoce jí? Karambola lze jíst tak, jak je již ze stromu, ale i přesto bych doporučil si ovoce před požitím opláchnout. Tradiční způsob je si ovoce nakrájet horizontálně, abyste z něj dostali vytoužené hvězdy.

Rambutan / Chôm Chôm

V přibližném překladu, rozcuchané vlasy, rambutan je tak lahodné jako je barevné. Pestrobarevný a chlupatý zevnějšek skrývá bílý průhledný vnitřek, který má nasládlou chuť, který často připomíná hroznové víno. Rambutan se sklízí dvakrát ročně a je snadné najít velký svazek tohoto ovoce jak během léta, tak i během zimy. A jak by se takový rambutan měl jíst? Lehkým zmáčknutím a lehkým pootočením by se měla slupka otevřít a odhalit vnitřek, který si můžete v klidu užít, jen si dejte pozor na pecku.

Rambutan

Longan (Dračí oko) / Nhãn

Longan je velmi rozšířené ovoce po celém Vietnamu. Jeho velké svazky můžete spatřit takřka na každém kroku, longan je často přirovnáván k litchi, ale na rozdíl od litchi je longan o něco sladší a má více dužiny. Jak byste měli longan jíst? Longan stačí lehce oloupat a odpeckovat. Množí Vietnamci si tuto lahůdku vychutnávají samotnou se zeleným čajem anebo i v mnohých dezertech v kombinaci s lotosovými semínky.

Pomelo / Bưởi

Pomelo je v podstatě velký bratranec grepu s né tak výraznou chutí. Ačkoliv jsou pomela, co se týče loupání náročnější, určitě ta námaha stojí za to. Tento přelostlý bratranec grepu má zelenou lehce nažloutlou barvu, když dozraje. Jak si pochutnat na takovém pomelu? Pomělo nelze oloupat jako jiné citrusy jako například pomeranč nebo mandarinka a na jeho oloupání se tradičně používá nůž. Poté co pomelo oloupete se můžete setkat se žlutou anebo narůžovělou dužinou, která je tvořena malými „balíčky“ plné šťávy.

Dračí ovoce / Thanh Long

Dračí ovoce má nezaměnitelnou barvu i tvar. Jeho tuhý červený obal skrývá bílou nebo červenou dužinu plnou černých semínek. Chuťově je dračí ovoce v celku nevýrazné až téměř vodovité. Vietnamci si tuto pochoutku užívají na konci hostiny a slouží to jako skvělý způsob, jak se zbavit zbytkové chuti po jídle. Dračí ovoce je velmi jednoduché na jezení. Stačí si ho nakrájet a vyhodit slupku.

Dračí ovoce

Mango / Xoài

Ačkoliv už je mango velmi populární ovoce v Evropě, a není třeba moc představovat, tak stojí za zmínku, protože mango, které dostanete v Evropě, nelze porovnat s tím z Vietnamu. Vietnamské mango je aromatičtější a šťavnatější. Vietnamci často jedí ne úplně dozrálé zelené mango, které si namáčejí do směsi soli a čili. Jak si nejlépe užít mango? Sjezdě nožem po obou stranách pecky a tím rozdělíte mango na pecku a 2 krásné půlky manga.

Mango

Hřebíčkovec / Quả Roi

Je ovoce, které má tvar zvonu. Toto nezvyklé načervenalé ovoce má křupavou velmi šťavnatou dužinu, který svou texturou připomíná meloun. Hřebíčkovec roste téměř celý rok v severní části Vietnamu. Chuťově je hřebíčkovec podobný nedozrálé hrušce, do které byste přidali kapku extraktu z růží. A jak si poradit s tímto ovocem? Hřebíčkovec se dá jíst podobně jako například jablko, jen byste se měli vyhnout šťopce a vyhodit pecku.

Guava / Ổi

Velikostí se guava podobá softballovému míčku, toto hruškovitě tvarované ovoce má hrubý exteriérem, který má světle zelenou barvu. Původně byla guava přinesena do Vietnamu ze střední Ameriky. Vietnamská guava má buď bílou anebo růžovou dužinu a má lehkou bylinkovou chuť. Guavu si vychutnávají nakrájenou na půlměsíčky jako se krájí jablko a namáčejí ho do směsi čily a soli.

Mučenka / Chanh Leo

Mučenka, nebo známější jako passionfruit, má velikost tenisového míčku a je velmi populární ingrediencí ve Vietnamské kuchyni. Celý vnitřek mučenky je jedly i semínka. Mučenka můžete najít téměř na každém rohu anebo si ji můžete vychutnat v kavárnách, kde z ní místní připravují džusy. Mučenka se jí tak, že se rozkrojí nožem a vnitřek se vydlabe lžičkou. Uvnitř mučenky naleznete měkka žlutá a oranžová semínka, která jsou velmi osvěžující s rázným koncem. Často se mučenka používá do dezertů a na dorty.

Mučenka

Durian / Sầu Riêng

Durian je po celém světě znám pro svoje silné aroma, které je tak silné, že je toto ovoce zakázané ve většině dopravních prostředků po celém světě. Tento „Král ovocí“ jak se mu také přezdívá má ojedinělou a unikátní chuť, kterou nelze k ničemu přirovnat. Textura durianu je často přirovnávána k pudinku a až máslovitá dužina se rozplývá na jazyku. Durian za sebou zanechává silnou chuť, kterou se člověk nemůže nabažit anebo od ní utíká kilometry daleko. Durian je velmi těžké ovoce na otevření, a tak se nebojte zeptat svého prodávajícího, aby vám s tím pomohl.

Chlebovník / Žakie (Jackfruit) / Mít

Lidé si toto ovoce často pletou s durianem. Žakie má podobný tvar i barvu zvenčí, ale je rozdílný vevnitř. Žakie často dorostou do tak velkých rozměrů, že jsou nejtěžším a největším ovocem na světě. Kůra je plná bodlin a dužina má gumovitou texturu. Ale stejně jako Chlebovník se člověk buď na tomto ovoci stane závislým anebo ho nemůže ani vidět. Žakie je nejobtížněji otevíratelné ovoce na tomto listu. Je ještě těžší než chlebovník, takže se nestyďte se zeptat o pomoc.

 

Nezapomeňte prosím dát like na stránku a sdílet ať je nás tu co nejvíce